rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.257 (6.015)

Toplam Ziyaret: 18.140.496 (16.513.225)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Mayıs 2019
Sayı : 806
Bu kayıt toplam
1.233 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SEÇER, 1 AYI DEĞERLENDİRDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer basın mensupları ile bir araya geldi. Önemli başlıkların konuşulduğu toplantıda merak edilenlere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Seçer tasarruf tedbirlerini ve iç denetim sürecini basın mensupları ile paylaştı.

Seçer, 1 ayı değerlendirdi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Göreve geldiği günden itibaren şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda sık sık basın mensupları ile bir araya gelen ve kamuoyunu bilgilendiren Başkan Seçer, kenti yakından ilgilendiren konularla ilgili yeni bir basın toplantısı düzenledi.

"2.2 milyar civarında borç yükü var"

Borçlarla ilgili güncel rakamları basın mensupları ile paylaşan Başkan Seçer, "Önceki basın toplantımızda Büyükşehir Belediyemizin borcundan bahsetmiştim. Bu açıklamayı yaparken sizlere tahakkuk edilen borçların bunların içerisinde olduğunu ama hala tahakkuk edilmeyen borçlarımızın da olduğunu söylemiştim. O günden bu güne bunun üzerine yaklaşık 100-150 milyon daha geldi. Güncel olarak 2.2 milyar TL civarında borç yükü var" dedi.

"Mali sıkıntı, yatırımları yapmamıza engel değil"

Mali konularda önemli sıkıntılar yaşadıklarını ancak bunu bahane göstererek hizmetleri aksatmayacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, "Borçlarımız var ama şevkimiz ve inancımız da var. Bilgi birikimi olan kadrolarımız da var. Ben Mersin halkına hiçbir zaman umutsuzluğu hissettirmeyeceğim. Her zaman umudu ve güveni vereceğim. Bunların üstesinden kısa süre içerisinde geleceğiz" diye belirtti.

"Planlarımız bizim için el feneri görevi yapacak"

Hizmetler ve tasarruf tedbirleri ile ilgili stratejik planları hazırlamaya başladıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, "Biliyorsunuz stratejik planı bizim 6 ay içerisinde hayata geçirmemiz lazım.

Stratejik planımızı yapıyoruz. Daha gerçekçi, daha katılımcı gelecek 5 yılda da bize yol haritasını çizen bir plan hazırlığındayız. Yapacağımız bu plan daha sonraki yıllarda da bize el feneri görevi yapacak" ifadelerine yer verdi.

Toplam 178 kiralık araç iade edildi

Yaptıkları tedbir çalışmaları ile araç, akaryakıt ve kiralık binalar konusunda ciddi tasarruflara imza atacaklarını ifade eden Başkan Seçer, kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanacaklarını, yapılacak tasarruflarla da mali tabloyu düzene koyacaklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi'ne ait 17 kiralık binayı boşalttıklarını, bazılarında da yenileme çalışmaları yaptıklarını aktaran Başkan Seçer, "Kiralık hizmet binalarını boşaltıp, kendi binalarımıza taşınacağız. Büyükşehir Belediyesi'nin ve şirketlerinin toplam kira, akaryakıt, bina kirası, araç kirası toplamı 6 milyon TL civarında bir tasarruf sağlayacak" ifadelerine yer verdi.

İç Denetim ve Teftiş Kurulu vazifesini yapıyor

Büyükşehir Belediyesi'nde denetim yapılıp yapılmayacağı konusundaki eleştirilere cevap veren Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi'nin Sayıştay'ı çağırma gibi bir yetkisinin olmadığını belirtti. Sayıştay'ın düzenli olarak Büyükşehir'de denetimler yaptığını ve raporları sunduğunu sözlerine ekledi.

Sayıştay denetiminin dışında iç denetim mekanizması ve teftiş kurulunu da görevlendirdiğini ifade eden Başkan Seçer, "Sayıştay zaten çalışmalarını yapıyor. Raporu da önümüze sunuyor. Ama biz ne yapabilirsek onu yaptık. İç denetimi de harekete geçirdik.

Bunlar bize inceleme ve araştırma yapacak nerede yapacak? Paranın en çok konuşulduğu dairelerde yapacak. Ben kamuoyunun vicdanını rahatlatmak zorundayım. Ben kafamı yastığa koyunca rahat uyumak zorundayım. İç Denetim vazifesini şu anda yapıyor. Teftiş kuruluna harekete geçirdik" diye belirtti.

"Kafeleri Belediyenin çalıştırmasını istiyoruz"

İç denetim mekanizmasının hareket geçmesinin ardından sahil düzenleme çalışmalarında geçici ve kesin kabulü yapan üç mühendis hakkında soruşturma açıldığının bilgisini paylaşan Başkan Seçer, "Sahil düzenleme çalışmalarında geçici ve kesin kabulü yapan 3 mühendis hakkında soruşturma açıldı.

Sahil düzenlemesi içerisinde kalan 9 kafenin dağıtımını ben Belediye Başkanı olarak yapacağım. Üçüncü şahıslara verilmemek kaydıyla meclisten bu konuda da yetki istiyorum. Biz bu kafeleri belediyelerin çalıştırmasını istiyoruz. Bu yetkiyi de meclisten isteyeceğiz" şeklinde konuştu.

"Satışlar kamuoyuna açık olacak"

Gayrimenkul satışlarının da önemli gündem konularından biri olduğunu ifade eden Başkan Seçer, gerçekleştirilen satışların kamuoyuna açık olacağını özellikle belirtti.

"Binaları hukuka uygun bir şekilde kiraya vereceğiz"

Öz gelir kaynaklarının arttırmak için bazı çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, Büyükşehir bünyesindeki taşınmaz dükkânları en adil şekilde kiraya vereceklerini ifade ederek, "Öz gelir kaynaklarımızdan gelen yüzde 15 olan payı yüzde 20'lere, 25'lere çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de bazı çalışmalar yaptık. 217 taşınmaz dükkânımız var, bunları kiraya veriyoruz. İhaleye çıkıyoruz. Bu anlamda makul fiyatlarla, gereksiz yarışlara yer vermeyecek, hukuka uygun adil bir yöntemle bu dükkânların tamamını kiraya vereceğiz" dedi.

"Mesailer konusunda önemli çalışmalarımız var"

Başkan Seçer, çalışan personel konusunda da iyileştirmelere gittiklerini bu doğrultuda da daha efektif düzenlemeler yaptıklarını ifade etti ve; "Belediyemizde 7120 değişik vasıfta personelimiz görev yapıyor. Vasıflarına göre tanzim ediyoruz. Daha efektif daha verimli çalışacak yöntemleri bulmaya çalışıyoruz.

Mesaileri ve iş kaliteleri konusunda önemli çalışmalarımız var. Bunları arttırıcı önlemler aldık. Mesela ilçelerde ilçe koordinasyon müdürlüklerini tek çatı altında topladık" şeklinde konuştu.

"Sahillerimiz artık halkımızın emrinde olacak"

Vatandaşların en çok şikâyetçi olduğu alanlardan olan sahil çalışmaları konusunda ise Başkan Seçer, betonlaşmanın önüne geçerek, yeşil alanı çok olan projelerle Mersinlilerin karşısına çıkacaklarını ifade ederek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Davultepe-Tece sahil hattından Pompeipolis'e kadar olan bölgede çalışmalar yapacağız. Hem görsel şeklini daha güzel hale getireceğiz hem de kanun dışı bazı çalışma alanlarını ortadan kaldıracak çalışmalar yapacağız. Artık plajlarımız ya da sahillerimiz halkımızın hizmetinde olacak halkımızın emrinde olacak" dedi.

Açık, şeffaf, hesap verebilir toplantılar yapacağız"

Mersinli vatandaşları Mersin Büyükşehir Belediye Meclislerinin canlı yayınlarını izlemeye davet eden Başkan Seçer, kendisinin, kamuoyundan gizleyecek hiçbir şeyi olmadığını sözlerine ekleyerek, "13 Mayıs Meclisi'nde önemli kararlar alınacak.

Gündem oldukça kabarık ve bize topal ördek benzetmesi yapıyorlar. Biz de meclis aritmetiği bizi sıkıntıya sokacakmış gibi görünse de hemen kısa vadede bunu aşabileceğimizi düşünüyorum.

Mersin ekonomisine katkı olarak girecek açık seçik şeffaf hesap verebilir televizyon ekranlarında meclis toplantısında herkesi izlemeye davet ediyorum. Benim kamuoyundan gizleyecek hiçbir şeyim yok ve kamuoyunun da desteğini istiyorum" ifadelerini kullandı.

MESKİ'de de tasarrufa gidilecek

MESKİ Genel Müdürlüğü'nde de bir mali disiplin anlayışının gerektiğini kamuoyu ile paylaşan Başkan Seçer, "Bizim bağlı kuruluşumuz MESKİ önemli bir kuruluş. Çünkü temel ihtiyaçları karşılayan görev alanı geniş bir yer.

Nihayetinde yatırım yapıyorsunuz, hizmet karşılığında vatandaştan bunun bedelini alıyorsunuz. MESKİ'de de bir mali disipline ihtiyacımız var. Büyükşehir Belediyesinde olduğu gibi iç denetim ve Teftiş Kurumu burada da görevlendirildi. Kendi alanları içerisinde birçok sıkıntılı gördüğümüz konularda iç denetim başlatıldı" diye konuştu.

MESKİ binası da boşaltılıyor

Şu anda kullanılan ve kiralık olan MESKİ binasının boşaltılacağından, Macit Özcan Tesisleri içerisindeki yarım kalan inşaatın tamamlanarak oraya taşınılacağından söz eden Başkan Seçer bu kararla 740 milyon TL yıllık kiradan tasarruf edileceğini söyledi.

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Haziran ayında açılacak

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nin Haziran ayında açılacağının müjdesini veren Başkan Seçer, "Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Haziran sonunda devreye giriyor orada da bazı sıkıntılar var ama yüklenecek firmayı sıkıştırıyoruz. Yaz ayı geldi özellikle tatil bölgelerinde kanalizasyon anlamında önemli sıkıntılar yaşatabilir. Haziran ayında bunun hayata geçirilmesini sağlayacağız." diye belirtti.

"Su faturalarında indirim olacak"

Başkan Seçer, MESKİ olarak su faturasında belirli kitleleri kapsayan bir indirim uygulamasına gidileceğini söyledi ve; "Su faturalarında indirim olacak. Tabi ki bu belli bir kitleyi kapsıyor. Bunu 20 Mayıs genel kurulunda görüşüp karara bağlayacağız. Tabii ki genel kurulun alacağı karar olacak buna hiçbir meclis üyesinin yok demeyeceğini düşünüyorum. İndirim oranını ve muhatap aldığımız genel kitleyi zaten genel kurulda açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

Ulaşım fiyatlarında indirim müjdesi

Başkan Seçer'in ikinci müjdesi ise ulaşım konusundaydı. Öğrenciler, öğretmenler ve dezavantajlı gruplara yönelik ulaşım fiyatlarında indirime gittiklerinin müjdesini şu sözlerle verdi: "UKOME toplantısında öğrencilerin, öğretmenlerin, 60-65 yaş arası vatandaşların, emekliler ve engel durumu yüzde 40'ın altında olan vatandaşlarımızın 1.25 kuruş olan ulaşım ücretlerini 1 TL'ye düşürdük. Birkaç gün içerisinde yetkili merciler tarafından onaylanıp artık uygulamaya koyacağız" dedi.

Otoban bağlantı yolu direkt limanın içine inecek

Mersin girişinde yer alan otoban bağlantı yolunda yaşanan trafik yoğunluğu sıkıntısına çözüm bulduklarını müjdeleyen Başkan Seçer, hayata geçirecekleri proje ile otoban bağlantısını liman içerisine indireceklerini ifade etti ve "Özellikle liman önündeki araç yığılmaları şehrin girişi olan o bölgeye hem görüntü olarak hem trafik olarak sıkıntı çıkıyor. Seçim öncesi bu konuyla ilgili bazı görüşmeler yapmıştım. Otoban bağlantı yolu direk limanın içerisine girecek ve araçlar bize trafik anlamında sıkıntı yaratmadan yükünü limana boşaltacak. Çok kısa süre sonra liman önünde trafik sıkışıklığı kalkmış olacak" cümleleri ile konuşmasını sürdürdü.

Otopark için düğmeye basıldı

Mersin'in en temel sorunu olan trafik ve araç parkı sorununa yapacakları otoparklarla ve parkomat uygulaması ile çözüm bulacaklarını ifade eden Başkan Seçer, "Parkomat çalışması konusuna uygulamayı başlatacağımızı söylemiştim. UKOME alt komisyonuna havale ettik. Katlı otopark yapımına hemen başlatıyoruz.

Bir tanesi Tevfik Sırrı Gür Lisesi'nin yanındaki bölge. 800 araçlık otopark inşaatı başlıyor. Üst kısmı kent meydanı olacak. Adliye yanındaki arsamızda yer altı katlı otoparkı yapılacak. Mümkün olduğunca bizim dönemimizde nüfusun, işyerlerinin, trafiğin yoğun olduğu yerde betonlaşma gündemimizden çıkacak" ifadelerine yer verdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Seçer, 1 ayı değerlendirdi
Seçer, 1 ayı değerlendirdi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: