rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 270 (270)

Toplam Ziyaret: 17.017.905 (15.587.260)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
13 Mayıs 2019
Sayı : 806
Bu kayıt toplam
1.039 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI AÇILDI

Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde merkez Akdeniz ilçesinde bulunan Sakarya İlkokulunda yapılan çocuk trafik eğitim parkı törenle hizmete girdi.

Çocuk trafik eğitim parkı açıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile il ve ilçe ilçe protokolünün de katıldığı trafik parkı açılışında konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, trafiğin insanlar için en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Ülkede her geçen gün araç sayısının arttığını kaydeden Su, "Bundan 30 yıl önce trafiğe çıkan araç sayısı ile 10 yıl önce ve bugün trafiğe çıkan araç sayısı her gün artıyor. Bu gelişmeye paralel tabi ki insanımızın refahının artması, ülkemizin gelişmesi, kaynakların artması, bunların hepsi araç sayısınını da artmasına sebep oluyor.

Buna paralel olarak ta bizler devlet olarak, hükümetimiz trafik güvenliğinin daha iyi sağlanması için ulaştırma hizmetlerine büyük önem veriyoruz. Duble yollar, otobanlar, alt geçitler, üst geçitler, tüneller ve benzeri bir çok husus yapılıyor, yapılmaya devam ediyor. Ama baktığımız zaman özellikle trafik kazalarında, kazaların hemen hemen yüzde 95'i insan hatası yüzünden meydana geliyor. Yüzde 5'i diğer sebeplerden. O bakımdan yapacağımız en önemli iş öncelikle vatandaşlarımızı, çocuklarımızı eğitmek, onlara trafik bilincini kazandırmak olmalı" dedi.

"Uygulamada gerçeklik yoksa, düzenlemenin kıymeti olmaz"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildiğini ancak uygulamada farklı bir durumun olduğunu söyledi.

Türkiye'de şu anda araç öncelikli bir trafik düzeninin olduğunu kaydeden Seçer, "Sürücülerimizin pek yayaya saygılı olduğu söylenemez. Allah muhafaza trafik kuralları gereği öncelik benim deyip yaya olarak yaya geçidinden adımınızı attığınız zaman her türlü kaza ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Trafik konusunun bir bilinç ve eğitim meselesi olduğunu düşünüyorum. Parlamentonun çıkardığı bütün yasalarda eğer uygulamada bir gerçeklik yoksa o yasal düzenlemenin bir kıymeti olduğu söylenemez. Trafik kuralları da böyle. Çağdaş toplumlarda, çağdaş ülkelerde trafik kuralları ne ise Türkiye'de de üç aşağı beş yukarı aynı kurallar geçerli ama uygulamada işte o eğitimli toplumlarla bizim toplumumuz arasında dağlar kadar fark var" ifadelerini kullandı.

"Trafik kurallarına saygı, insanlığa saygıdır"

Trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Diyadin Özer de trafik probleminin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gündemin ilk sıralarında yer aldığını dile getirdi.

Türkiye'de her yıl trafik kazalarında binlerce kişinin hayatını kaybettiğin altını çizen Özer, "Birçok kişi yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. 2012 yılında yürürlüğe konulan Karayolları Trafik Kanunu Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde 2020 yılına kadar trafik kazalarının yüzde 50 indirilmesi hedeflenmiştir. Bu eylem planı çerçevesinde kamu kurumları, yerel yönetimler, eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri ve medya gibi paydaşlara çok önemli görevler düşüyor.

Küçük yaşta trafik bilincini oluşturmak adına, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 27 bin 850 öğrenciye temel eğitim bilgilendirilmesi yapılmıştır. Denetim ve bilgilendirme faaliyetlerimiz devam etmektedir. Trafikte ister sürücü ister yolcu ya da yaya olalım, hepimiz trafik kazalarının önüne geçmek için gerekli özeni göstermek zorundayız. Unutmayalım ki trafik kurallarına saygı, insanlığa saygıdır" dedi.

Konuşmaların ardından Trafik Haftası kapsamında düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrencilere ve yılın şoförleri ile görevlerinde başarılı olan trafik ekiplerine ödülleri verildi. Ardından protokol üyeleri tarafından trafik eğitim parkının açılışı yapıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'

_assets/fotograflar

Salt Cam'dan Kan Bağışı Kampanyasına Destek

_assets/fotograflar

Robotik Kodlama Atölyeleri açıldı

_assets/fotograflar

Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi

_assets/fotograflar

Mersin müziğe doyacak

_assets/fotograflar

EDAŞ'tan Mersin'e 180 milyonluk yatırım

_assets/fotograflar

Öğrencilere çalışma ortamları hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor

_assets/fotograflar

Evde bakım hizmetleri sürüyor

_assets/fotograflar

Özel çocuklara 'Duyu Bütünleme Terapisi'

close Çocuk trafik eğitim parkı açıldı
Çocuk trafik eğitim parkı açıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: