rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.748 (6.456)

Toplam Ziyaret: 18.140.987 (16.513.666)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ağustos 2019
Sayı : 818
Bu kayıt toplam
2.186 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ŞEHİR HASTANESİ'NDE İŞLER KARIŞTI

Türkiye'nin ilk şehir hastanelerinden biri olan 1200 yataklı Mersin Şehir Hastanesi'nde yardımcı sağlık hizmetleri, temizlik, güvenlik gibi alanlarda işi üstelenen Tepe Servis adlı şirket bünyesinde çalışan işçilerin 2 aydır maaş alamadıkları iddia edildi.

Şehir Hastanesi'nde işler karıştı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Günde 12 saate yakın,yoğun tempoda çalışmalarına rağmen 2 aydır ücret alamadıklarını söyleyen işçiler, şirketin kendilerine "Devletten ödenek gelmiyor" dediğini iddia etti. Günlerdir amirleriyle görüşen, ayrıca seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışan işçiler maaşları ödenmeyince iş bırakma kararı aldı.

Sabah saatlerinde Mersin Şehir Hastanesi'ne gelen çok sayıda işçi, işbaşı yapmadı ve hastanenin ana giriş kapısında toplanarak beklemeye başladı. İşçiler, maaşlarının ödenmesini talebini şirket yetkililerine bir kez daha iletti. Bu sırada hastanede yatmakta olan bazı hastalar ve refakatçileri de işçilerin eyleminin fotoğraflarını çekerek sosyal medyadan paylaştı ve desteklerini iletti.

İşçilerin eylemi üzerine şirket bünyesindeki şefler tüm işçilere mesaj atarak eylemi sonlandırmalarını istedi. Mesajda, işçilerin Cuma gününe kadar sabretmeleri istendi ve 'işinizden olmayın' uyarısı yapıldı. Bazı şefler de işçilerin yanına giderek, eylemin sürmesi halinde işten çıkarmalar olacağını ifade edince işçiler peyderpey işbaşına dönmeye başladı.

Mersin Şehir Hastanesi işçileri, hastane açıldığından beri düzenli maaş alma konusunda sıkıntı yaşadıklarını, son 3 aydır maaşlarının ödenmediğini belirterek, "Sorunumuz çözülmezse iş bırakma eylemini bir daha ve daha uzun süreli yapacağız" dediler.

Antmen, konuyu Meclise taşıdı

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Mersin Şehir Hastanesinde, mevcut temizlik, güvenlik, atık, oda destek ve yemekhane gibi genel destek hizmetleri sunan Tepe Servis ve Yönetim AŞ'ye bağlı çalışan işçilerin yaklaşık 2 aydır maaş alamadıklarını belirterek "Maaş alamayan kaç işçi bulunmaktadır? Bu işçilerin mağduriyetlerinin ve hak kayıplarının giderilmesi için ne zaman harekete geçilecektir?" diye sordu.

Antmen, bazı işçilerin haciz ve borçlar yüzünden boşanmanın eşiğine geldiklerini kaydetti.

CHP'li Vekilin önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

- Mersin Şehir Hastanesinde Tepe Servis ve Yönetim AŞ'ye bağlı çalışan işçilerin maaşları neden ödenmemektedir?

– Maaş alamayan kaç işçi bulunmaktadır? Bu işçilerin mağduriyetlerinin ve hak kayıplarının giderilmesi için ne zaman harekete geçilecektir?

– İşçilere mobing uygulayan ve baskı yapan şirket veya hastane yetkilileri kimlerdir? Bu kişiler hakkında herhangi bir idari işlem yapılacak mıdır?

– Mersin şehir hastanesinde çalışan işçilerin sigortaları düzenli ödenmiş midir? Sigortasız çalışan kaç kişi bulunmaktadır?

– İŞKUR ile yaşanan sorunun kaynağı nelerdir? İŞKUR üzerinden kaç kişi hastanede çalıştırılmaktadır? İŞKUR üzerinden hastanede çalışmaya başlayan kaç işçi işten çıkartılmıştır? Bunların gerekçeleri nelerdir?Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Şehir Hastanesi'nde işler karıştı
Şehir Hastanesi'nde işler karıştı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: