rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.682 (6.390)

Toplam Ziyaret: 18.140.921 (16.513.600)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ağustos 2019
Sayı : 818
Bu kayıt toplam
2.014 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'BAYRAĞI KANADA'YA DEVRETTİK'

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kuurlu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Dünya Gazetesi'nde yayınlanan yazısı:

'Bayrağı Kanada'ya devrettik'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bakliyat ürünleri içerisinde kırmızı mercimeğin ülkemiz açısından ayrı bir önemi var. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemiz bakliyat üretiminin yüzde 25'i ve dış ticarete konu olan bakliyat miktarının yüzde 63'ü kırmızı mercimekten oluşmaktadır.

Türkiye 2018 yılında 310 bin ton kırmızı mercimek üretti. Aynı dönemde 290 bin ton ihracat gerçekleştirdik. Sudan, Mısır ve Irak ise en önemli ihraç pazarlarımız oldular.

Ancak bu ihracatın önemli bir bölümü Dahilde İşleme Rejimi kapsamında getirilen ve re-export yapılan kırmızı mercimekten oluşmaktadır. Nitekim, ülkemiz aynı yıl 332 bin ton kırmızı mercimek ithalat etmiştir. Bu miktarın tamamına yakın bölümü ise Kanada ve Kazakistan'dan karşılanmıştır.

Türkiye sahip olduğu bu rakamlar ile kırmızı mercimek üretimi ve ihracatında dünya genelinde üçüncü, ithalatında ise ikinci sırada yer almaktadır.

Dünya mercimek üretimi ve ihracatının yarısı Kanada'ya ait

Ancak dünya sıralamasında sahip olduğumuz yer bizleri yanıltmamalı. Çünkü 1980'li yılların sonundan itibaren kırmızı mercimek üretiminde yaşanan keskin düşüş neticesinde Türkiye sahip olduğu merkezi konumu kaybetmiştir.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre bundan otuz yıl önce dünya mercimek üretiminin yüzde 39'unu ve ihracatın ise yüzde 70'ini ülkemiz yapmaktaydı. İthalatımız ise bulunmuyordu.

Aradan geçen zaman zarfında dünya mercimek üretimi yüzde 185 artarken, Türkiye'de yüzde 63 gerilemiştir. Böylece ülke olarak üretimden aldığımız pay yüzde 39'dan yüzde 6'ya, ihracatta ise yüzde 70'den yüzde 7'ye düşmüştür.

Bu gelişmeler neticesinde ülkemiz dünya kırmızı mercimek piyasasında sahip olduğu belirleyici rolü Kanada'ya kaptırmıştır. Bayrağı devrettiğimiz Kanada şu an dünya mercimek üretiminin yarısını ve ihracatın ise yüzde 55'ini yapmaktadır.

Ülkemiz ihraç pazarları açısından yakın coğrafyası dışına çıkamazken Bangladeş, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi en önemli kırmızı mercimek ithalatçısı ülke pazarlarının hakimi Kanada olmuştur.

Tabloyu tersine çevirebiliriz

Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın, Türkiye'nin diğer ülkelere kıyasla çok önemli bir avantajı olduğu kanısındayım. Öncelikle, kırmızı mercimeğin genleri Anadolu'ya dayanmaktadır. Yani, Türkiye kırmızı mercimeğin anavatanıdır. Dolayısıyla, dünya genelinde kırmızı mercimeğin üretim, tüketim, istihdam ve ticaret kültürünün oluşmasının başlangıcı yine ülkemizdir. Bu bağlamda, Devletimizin daha fazla sahiplenmesiyle bu tabloyu tersine çevirebileceğimiz kanaatindeyim.

Özellikle son yıllarda bu konuda önemli adımlar atıldı. Verilen desteklerin artırılması, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin daha etkin hale getirilmesi, nadas alanlarının üretime kazandırılması projesi, münavebeli ekim sisteminin teşvik edilmesi gibi kararların etkin bir şekilde uygulanması halinde sektörümüz açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Politikalar amacına uygun kurgulanmalı

Diğer yandan, bu önemli kararların uygulama alanında daha da güçlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Örneğin, Nadas alanlarının üretime kazandırılması projesi artık küçük ölçekli ve sadece nohutu içeren bir pilot proje olmaktan çıkarılmalı, bir politika haline getirilmelidir.

Çünkü ülkemizde yaklaşık 37 milyon dekar nadas alanı bulunmaktadır. Nadasa bırakılan arazi miktarı, toplam ekilen arazi miktarının dörtte birine karşılık gelmektedir. Rekolte sıkıntısı çektiğimiz kırmızı mercimek ve diğer bakliyat ürünleri de dahil edildiği taktirde üretim sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacaktır.

Ayrıca, oldukça gerekli olan ancak kapsamının genişletilmesi gereken bir diğer uygulama da münavebeli ekim sistemidir. Başta kırmızı mercimek olmak üzere tüm bakliyat ürünlerinin ekimini zorunlu hale getirecek şekilde bu sistem yeniden ele alınmalıdır. Böylece, arz açığının kapanmasında önemli rol oynayacaktır.

Bazı politikaların ise yeniden oluşturulmasının faydalı olacağı görüşündeyim. Örneğin, Havza Bazlı Destekleme Modeli mevcut hali ile ürün bazında uzmanlaşmış üretim bölgelerinin oluşmasını sağlamıyor. Benzer şekilde, sertifikalı tohum üretim ve kullanım destekleme politikası hedefine ulaşmada yetersiz kalıyor. Bu uygulamaların da etki analizlerinin yapılıp amacına uygun şekilde kurgulanması gerektiği kanısındayım.

Çiftçilerimiz açısından yeniden cazip hale getirmeliyiz

Sonuç olarak; kırmızı mercimekte ithalat bağımlılığını sona erdirmek için bu ürünü çiftçilerimiz açısından yeniden cazip hale getirmeliyiz. Çünkü taşıma su ile değirmen dönmez.

Daha önce kırmızı mercimek ihraç ettiğimiz Mısır, Dubai ve Sri Lanka gibi yerler artık kendi tesislerini kurdular. Türkiye'den kırmızı mercimek ithal etmedikleri gibi, bu ürünü yakın coğrafyalarına ihraç ediyorlar.

Dolayısıyla, üretim artışına yönelik doğru politikalar oluşturmamız ve bu politikaları uygun bir destekleme mekanizması ile teşvik etmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde yeniden kendi kendimize yeten bir ülke haline gelip ve sonrasında dünya pazarlarında rekabetçi olmamız mümkün olmayacaktır.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close 'Bayrağı Kanada'ya devrettik'
'Bayrağı Kanada'ya devrettik'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: