rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.894 (2.664)

Toplam Ziyaret: 18.983.262 (17.231.534)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Eylül 2019
Sayı : 825
Bu kayıt toplam
2.349 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ODALAR, MERSİN İÇİN TOPLANDILAR...

TOBB'a bağlı Odalar Mut Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde düzenlenen müşterek toplantıda buluştu. Divan başkanlığını Mersin Deniz Ticaret Odası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Lokmanoğlu'nun gerçekleştirdiği toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol ile birlikte katıldı.

Odalar, Mersin için toplandılar...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mut TSO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Aydın ilçenin ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi. İlçenin gelişmesi ve daha fazla katma değer yaratması adına beklentilerini de sıralayan Aydın bunun için öncelikle Mut-Silifke ile Mut-Gülnar-Aydıncık duble yollarının yapılmasını beklediklerini anlattı.

Lokmanoğlu: "Mersin'i tanıtan kapsamlı bir film yapılabilir"

Toplantının divan başkanlığını yürüten MDTO ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Lokmanoğlu sözlerine ev sahipliğinden dolayı Mut TSO Başkanı ve yöneticilerine teşekkür ederek başladı.

Oda-Borsa müşterek toplantılarının önemine dikkat çeken Lokmanoğlu'nun bu toplantılarının periyodunun sıklaştırılması, 2 ya da 3 ayda bir yapılması önerisi tüm katılımcılar tarafından benimsendi.

Mut'u tanıtan film gösterimine de atıfta bulunan Lokmanoğlu, tüm kurumların elinde çok sayıda görsel olduğunu, bunların birleştirilerek iyi bir arşive sahip olunacağını ve bu görsellerden tüm Mersin'i tanıtan kapsamlı bir film yapılabileceğini vurguladı.

Kızıltan'dan birlik vurgusu

Toplantıda söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, 1300 yaşındaki zeytin ağacının, zeytinin Mut için ne kadar önemli olduğunun bir sembolü olduğunu söyledi. Mut'un, zeytin ve zeytinyağı yanında kayısı üretiminde de dünya çapında bir ilçe olduğunu hatırlatan Kızıltan, ardından Oda ve Borsaların birlik içinde olduğu zaman birçok şeyi kolaylıkla başarabileceğini belirtti.

Mersin'i tüm ilçeleriyle bütün olarak gördüklerini kaydeden Kızıltan, tüm Oda ve Borsaların faaliyetlerini desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası'nın Büyükşehir Belediye Başkanının da katılımıyla düzenlediği toplantıda birlik, beraberlik ortamı yarattığını, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası'nın ikincisini düzenleyeceği Liderlik Akademisine, ilkinde olduğu gibi her kurumun destek vermesi gerektiğini ifade eden Kızıltan, Anamur TSO'nun düzenleyeceği Tarım Fuarına da destek verilmesini önerdi.

Sarı: "Otoyol sorunu biran önce çözülmeli"

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarı, Erdemli'nin 150 bin olan yerleşik nüfusunun yazın 500 bine ulaşması nedeniyle yaşanan altyapı ve ulaşım sorunlarına dikkat çekerek bu sorunların çözülmesi adına adım atılmasını istedi.

İlçenin önemli turistik öğeler kapsadığını ancak ulaşım sorunu nedeniyle yabancı turist çekme noktasında sorun yaşadıklarını kaydeden Sarı, Bunun için öncelikli olarak otoyol yatırımının şart olduğunu, daha önce Kumkuyu'da planlanan havaalanı yatırımının mutlaka tekrar gündeme alınması gerektiğini söyledi.

Koçak: "Gıda OSB, karma OSB'ye dönüştü"

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak ise Tarsus'ta devam eden yatırımlar ile ilgili bilgi verdi. Bölgede başlayan önemli yatırımların henüz tamamlanmadığını vurgulayan Koçak, Çukurova Bölgesel Havaalanı yatırımının devam ettiğini ancak eksiklerinin olduğunu, yol ve demiryolu bağlantılarına henüz başlanmadığını, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'nde henüz hiçbir çalışma yapılmadığını söyledi.

Kaynar: "Turizm için ulaşım sorununun çözülmesi önemli"

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar, ilçe ekonomisinde tarım, turizm ve sanayinin önemli rol oynadığını söyledi. Nüfusun yüzde 60-65'inin tarımla uğraştığına işaret eden Kaynar, ilçe tarımında önemli yeri olan Silifke çileğine Coğrafi İşaret Tescili'ni aldıklarını da vurguladı.

Torunoğlu: "Tarımsal üretim artacak, ülkemiz kazanacak"

Tarımın önemini vurguladığı konuşmasında Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Torunoğlu, "Tarımsal üretim artacak, ülkemiz kazanacak sloganıyla hareket ediyoruz. Bunun için Odaların yerel yönetimlerle işbirliği yapması gerekiyor. Yerel yönetimlerin de aldığı bazı kararları Odalara ve ilgili diğer kurumlara danışarak alması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

İzol: "Odalar turizm yatırımlarına odaklanmalı"

Toplantıda söz alan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan A.Hamit İzol da, bölgenin turizm anlamındaki önemini vurgulayarak yaparak, devam eden turizm yatırımları hakkında bilgi verdi.

Erdemli'den – Anamur'a kadar olan bölgeye turizm konusunda önem verilmesi gerektiğine değinen İzol, Odaların turizm yatırımlarına odaklanması ve bu yatırımları desteklemesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Divan Başkanı Cihad Lokmanoğlu bir değerlendirme yaparak, değinilen konuları toparladı ve toplantıdan elde edilen sonuçları sıraladı;

* Oda ve Borsaların birlik beraberlik içinde hareket etmesi ve birlikte çalışması gerektiği,

* Bölge için ulaşımla ilgili yatırımların tamamlanması için lobi çalışmaları yürütmenin öncelikli konuların başında gelmesi gerektiği,

* Mersin'in önemli bir tarım bölgesi olması dolayı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen tarım politikasına mutlaka görüş bildirilmesi gerektiği,

* Bölge Oda ve Borsaları olarak önemli fuarlara mutlaka tek bir stand ile katılım sağlanması, tüm Oda ve Borsaların da bu organizasyona destek vermeleri, ilk olarak Antalya'da gerçekleştirilecek olan Yörex – Yöresel Ürünler Fuarına tek bir Mersin Standı ile katılım sağlanması,

* Oda ve Borsaların yürüttüğü proje ve çalışmalardan tüm Oda ve Borsaların bilgilendirilmeleri, bunun koordinasyonunun Akademik Danışman tarafından yapılması,

* Bir sonraki toplantının Kasım ya da Aralık ayında Erdemli'de yapılması konularında fikir birliği oluştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'

_assets/fotograflar

Bayar, "Komşu bulunur, kardeş bulunmaz"

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'

_assets/fotograflar

Metro'da 35 ülke finale kaldı

_assets/fotograflar

Gültak, "Karaduvar dönüşüyor"

_assets/fotograflar

Başkan Sarı'dan sürücülere okul uyarısı

_assets/fotograflar

Engin, "Planlar bütün olarak onaylanmalı"

_assets/fotograflar

Erdemli'de EBA Destek Noktası açıldı

_assets/fotograflar

Üzüm üreticilerine makine desteği

_assets/fotograflar

Yenişehir'de kadın üreticiler için birlik zamanı

close Odalar, Mersin için toplandılar...
Odalar, Mersin için toplandılar...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: