rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.398 (6.071)

Toplam Ziyaret: 18.131.781 (16.505.969)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
23 Eylül 2019
Sayı : 825
Bu kayıt toplam
2.237 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

UZUNOĞLU, "BÜYÜMEYEN BİR EKONOMİ VAR"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Türkiye ve dünya ekonomisinin son durumu, sorunlar, beklentiler ve çözüm önerilerini içeren 'Ekonomide Çıkış Yolu, Türkiye' konulu konferans düzenledi.

Uzunoğlu,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO'da gerçekleştirilen konferansa, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, TEPAV Merkez Direktörü Bozkurt Aran, MY Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Mert Yılmaz ve Garanti Yatırım, Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı Koordinatörü Tufan Cömert konuşmacı olarak katıldı. Konferansın moderatörlüğünü MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş yaptı.

"Söylediklerimiz siyasi olarak algılanmamalı"

Konferansın açılış konuşmasını yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, iş insanları olarak böyle bir konferansa çok ihtiyaçları olduğunu söyledi. "Kendimizi eleştirmemiz, aynı zamanda yol da göstermemiz gerekiyor diyen Kızıltan, toplantıda ekonomide uzman konukların konuşacağını belirtti.

Uzmanların anlatacakları konulardan yeni fikirler geliştireceklerini vurgulayan Kızıltan, aynı zamanda yerel ve merkez yöneticilerine de mesajlar vereceğini kaydetti.

MTSO'nun 20 bine yakın üyesi olduğuna işaret eden Kızıltan, "Bizler tabanız. Bizler bir şey söylediğimiz zaman bu farklı anlamda değerlendirilmemeli, çünkü tabandan gelen istekler, şikayetler, sorunlar, eleştiriler ve önerilerdir bunlar. Ticaret ve Sanayi Odası'nda söylenenler siyasi olarak algılanmamalıdır.

Bizler, bizi yönetenlerin daha iyi şeyler yapmaları için düşüncelerimizi, önerilerimizi söylemek zorundayız" diye konuştu.

"Kârın realize edilemediği ortam krizdir"

Ekonomist Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ise Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelere ilişkin genel bir değerlendirme yaptı. Büyümenin önemiyle konuşmasına başlayan Uzunoğlu, büyümenin bir ülkedeki üretimde artış ve azalışı anlatan bir gösterge olduğunu söyledi.

Krizin tanımını ise 'karın realize edilemediği ortam' olarak yapan Uzunoğlu, "Eğer karınızı realize edemiyorsanız, yani malınızı satıp buradan para kazanamıyorsanız sizin işletmenizde bir sorun var demektir. Dolayısıyla inşaat sektöründen otomobil sektörüne birçok sektörde ciroların düştüğünü ve işlerin yavaşladığını görüyoruz.

Yıllarca, 'İç talebe çok fazla güvenmeyin, mutlaka bir ihracat ayağını mutlaka kurun' dedim. Bugün ihracat yapan firmalar son derece iyi durumda. İç talepteki daralmanın getirdiği sorunları çok rahatlıkla aşabilecek konumdalar. Ama iç talep ciddi problemli" ifadelerini kullandı.

"Avrupa ekonomileri bir durgunluğa doğru gidiyor"

Büyüyememe sorununun sadece Türkiye'de olmadığının altını çizen Uzunoğlu, "Şu anda bütün dünya ekonomisinde problem var. Amerikan ekonomisindeki gelişmeleri çok da iyi anlayamıyoruz ama bizim derdimiz Avrupa. Ağırlıklı olarak Avrupa'ya ihracat yapıyoruz. Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI Endeksi), bugün Almanya'da da genel Avrupa ekonomilerinde de 50'nin altında. Bir problem var. Yani bir durgunluğa doğru gidiyor.

"Artık büyüyemeyen bir dünya ekonomisi görüyoruz"

IMF'nin yaptığı tahminlerin birçok ülkede büyüme rakamlarını sürekli revize ettiğine işaret eden Uzunoğlu, dünya ekonomisinde bir risk algılandığı için de faizlerin düşmeye başladığını söyledi. Şu anda Avrupa'nın bir faiz daha düşürdüğünü ve 0,25 ile negatif olan faizlerin 0,50'ye çekilerek daha da aşağıya indirildiğini belirten Uzunoğlu, Amerika'nın da faizleri yeniden düşürdüğünü ifade etti.

"Çözüm eğitimde"

Çözüm yolunu eğitim olarak gösteren Uzunoğlu, çocukların çok iyi eğitilmeleri gerektiğinin altını çizdi. Yeteneğe ve beceriye dayalı eğitimin önemine vurgu yapan Uzunoğlu, 2030'da şu anki mesleklerin en az yarısının ortadan kalkacağını, çocukların yeteneklerine göre yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi. Bir başka çözüm yolu olarak Devlet Planlama Teşkilatını gösteren Uzunoğlu, devletin DPT'yi mutlaka yeniden kurması gerektiğini kaydetti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Uzunoğlu, "Büyümeyen bir ekonomi var"
Uzunoğlu, "Büyümeyen bir ekonomi var"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: