rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.505 (1.474)

Toplam Ziyaret: 20.400.128 (18.516.798)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Eylül 2019
Sayı : 826
Bu kayıt toplam
2.392 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, "BİRLİKTE GÜÇLÜ OLALIM"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, bir dizi temasta bulunmak üzere Mersin'e gelen Irak'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Hassan Al Janabi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Kızıltan'a MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ile Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taşda eşlik etti.

Kızıltan,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Tarafların karşılıklı ticaretin nasıl artırılabileceğine dair fikirlerini paylaştığı görüşmede Başkan Kızıltan, bölgenin her alanda el ele vererek güçlenebileceğini söyledi.

Ortadoğu coğrafyasına 3. ülkelerin müdahalesine izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Kızıltan, 3. ülkelerin bu coğrafyaya karıştırılması halinde bölgeyi savaştan kurtarmanın mümkün olmayacağını anlattı. "Bu coğrafya dünyanın en verimli, zengin coğrafyası. Tüm dünyayı besleyebilecek bir zenginlik var.

Biz ne yazık ki birbirimizle kavga etmekten buradaki zenginlikten halkımızı faydalandıramıyoruz" diyen Kızıltan, şunları söyledi:

"3. ülkeler gelirse bu coğrafyayı yönetmek ister, bizi de birbirimize kırdırır. Artık düşünce yapımızı değiştirmeliyiz. Sorunları el ele verip çözmeliyiz. İş dünyası olarak temaslarımızı artırıp siyasetçilerin yolunu açmalıyız ki onlar da gidip el sıkışarak bu coğrafyayı barışa ulaştırsın. Hep birlikte güçlü olalım."

Meclis Başkanı Hamit İzol, bölgedeki Türk, Arap ve Kürt halkının bir bütün olup birbirinden ayrılamayacağını vurguladığı konuşmasında ticaretin, iletişimin daha çok artırılması gerektiğini belirtirken Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş, "Bizim Irak ile işbirliği yapmayacağımız bir ortam yok. Ambargo olduğu dönemde dahi Türkler Irak'a her türlü malzemeyi sağlıyordu. Ticaretimizi yeniden canlandırmalıyız" ifadelerini kullandı.

Al Janabi'den Irak'a yatırıma davet

Savaştan kazanan ülkeler bulunduğuna dikkat çekerek bu nedenle bazen savaşı durdurmanın zor olduğunu ifade eden Büyükelçi Dr. Hassan Al Janabi, yıllardır savaşın içinde olduklarını ve barışı en çok isteyen ülke olduklarını vurguladı.

Yapılacak ekonomik işbirliklerinin diğer kapıları da açacağına inandığını kaydeden Al Janabi, "Ekonomik işbirliği ortak paydamız olmalı. Bu sağlanırsa zamanla bölgenin diğer ülkeleri de etkilenecektir. Mevcut durumda ticaretimizin yüzde 90'ını Türkiye ile yapıyoruz. Türk ürünleri beğeniliyor ve isteniyor" diye konuştu.

Türk girişimcileri Irak'a yatırıma da davet eden Büyükelçi Al Janabi, "Yatırım ticaretimizi artıracaktır. Örneğin Irak'ta savaş olurken yumurta üretimimiz yoktu, Türkiye'den alıyorduk. Şimdi üretime başlanınca yumurta alımımız durdu. Eğer sizler ürün gönderme yanında yatırım da düşünürseniz daha çok ticaret yapabileceğimize inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Karşılıklı ticarette yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin de konuşulduğu görüşmede Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç ile ekibi de hazır bulundu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Kente yazık etmeyelim"

_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, okyanusların önemine dikkat çekti

_assets/fotograflar

Babacan, Tarım Eylem Planı'nı açıkladı

_assets/fotograflar

Kaplumbağalar için sahili temizlediler

_assets/fotograflar

Yurt dışında eğitim ve iş imkanı

_assets/fotograflar

Büyükşehir, çevre haftasında farkındalık yarattı

_assets/fotograflar

'En Güzel Balkon' seçildi

_assets/fotograflar

Çiftçi bilinçleniyor, üretim artıyor

_assets/fotograflar

'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' buluşması

_assets/fotograflar

Vesile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi açıldı..

close Kızıltan, "Birlikte güçlü olalım"
Kızıltan, "Birlikte güçlü olalım"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: