rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.973 (4.145)

Toplam Ziyaret: 18.147.565 (16.519.204)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Ekim 2019
Sayı : 830
Bu kayıt toplam
1.800 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KRİZE ÇÖZÜM MERSİN'DE BULUNACAK

Mersin, çevreyle ilgili yeni bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle 25-26 Ekim'de İdema Uluslararası Kalkınma Yönetimi'nin ev sahipliğinde Climathon Mersin etkinliği düzenleniyor. İnogar Mersin'de gerçekleşecek olan etkinlik, Türkiye'de sadece Mersin, İstanbul ve İzmir'de, dünya genelinde ise 115 şehirde eş zamanlı gerçekleşecek.

Krize çözüm Mersin'de bulunacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İklim krizine çözüm üretmek ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, katılımcılar yaşanılır bir kent ve dünya için sürdürülebilir çözümler üretecek. Jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek fikirler neticesinde gerçekleştirilebilir projelerin ortaya çıkması planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ve çeşitli kurum-kuruluş temsilcilerinin jüri üyelerini oluşturduğu etkinlikte, Mersin için su, toprak ve hava teması belirlendi. Etkinlik, yeni fikirler sunacak katılımcılarını bekliyor.

Etkinlik, 115 şehirle eş zamanlı olarak Mersin'de de yapılıyor

İdema Uluslararası Kalkınma Yönetimi'nin Bölge Direktörü Mehmet Sarıca, Türkiye'de yalnızca aralarında Mersin'in olduğu üç şehirde gerçekleşeceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Climathon bundan yaklaşık 5 yıl önce, tamamen çevre üzerine duyarlı olan sivil toplum örgütlerinin dünya ölçeğinde bir araya geldiği, bir platform. Bunu da farkındalık yaratmak adına her yıl bu tarihlerde eş zamanlı olarak dünyanın 100'ü aşkın şehrinde birtakım etkinliklerle, insanların iklim krizine, afetine karşı duyarlılığını sağlamak amacıyla yapıyor. Biz de Mersin merkezin kurulmasıyla beraber akreditasyon sürecini tamamladık. Mersin'de dünyadaki diğer şehirlerle beraber eş zamanlı olarak 25-26 Ekim'de Climathon etkinliğini yapacağız. Türkiye'de sadece 3 şehirde Mersin, İzmir ve İstanbul olarak Climathon ağına dahil olduk."

"Katılımcılar iklim krizine çözüm olacak projeler getirecekler"

Etkinlikte üretilecek fikirlerin yaşanılır bir kent ve dünya için önem taşıyacağını ifade eden Sarıca, "Esas hedefimiz, iklim krizine yönelik Mersin'in yaşadığı sorunlar ve bunların çözüm önerileri geliştirilmesi. Etkinlik katılıma açık, başvuru yapabilirler. İki günlük süreç içerisinde ilk başlarda konuşmacıların da yer alacağı bir kısım olacak. Ama esas 24 saatlik bir bölüm var ki, katılımcıları ekipler halinde tamamen serbest bıraktığımız bir zaman. 24 saat içerisinde Mersin'in iklim sorunlarına çözüm olacak projeler getirecekler. Burada Büyükşehir Belediyesi'nin de hem jüri hem de mentör olarak bürokratları olacak. Tamamen gerçekleştirilebilir projelerle gelinirse belki yerel yönetimler sahip çıkacaktır ve bu uygulamaya geçecektir" diye konuştu.

"Ciddi destek ve işbirliğini gördük"

Büyükşehir Belediyesi'nin çevresel ve sosyal konulardaki desteğini yürüttükleri projenin her aşamasında gördüklerini vurgulayan Sarıca, "Biz sadece bu etkinlikte değil, bu merkezi kurduğumuz süreden bu yana özellikle yerel yönetimlerin, özelinde de Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi desteklerini ve işbirliğini gördük. Mersin ölçeğinde baktığımızda gelir modeli daha çok tarıma dayalı bir üretim anlayışı olan bir şehir. Fakat iklim krizi tarım alanlarını da yok ediyor. Kuraklık boy gösteriyor. Bunlar buradaki insanların geçim kaynaklarını da yok etmek üzere. O yüzden bir an önce önlemlerin alınması lazım" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Krize çözüm Mersin'de bulunacak
Krize çözüm Mersin'de bulunacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: