rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.810 (2.580)

Toplam Ziyaret: 18.983.178 (17.231.450)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Ocak 2020
Sayı : 843
Bu kayıt toplam
2.386 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

METRO'DA İLK KAZMA BU YIL

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Mersin Raylı Sistem Bilgilendirme Toplantısı"nda projenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaştı. Başkan Seçer, hem inşaatı, hem finansmanı bir arada olan bir ihale yönteminin ilk kez Mersin'de deneneceğini belirterek, "2020'da ilk kazmayı vuracağız" dedi.

Metro'da ilk kazma bu yıl
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çok saygın firmalara bu işi vereceklerini ifade eden Başkan Seçer, "Bu projeyle Mersin'e değer katacağız. Şu anda sadece Türkiye değil, dünya Mersin'i konuşuyor" dedi. Başkan Seçer, ihale bedelinin en az yüzde 50'sinin Mersin piyasasında kalacağını, "Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak" dedi.

İlçe belediye başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri başkanlarının yanı sıra çok sayıda gazetecinin katıldığı tanıtım toplantısında söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Bugün bizim için ve Mersin için önemli bir gün. Yatırımlar açısından baktığınız zaman tarihi bir günü yaşıyoruz. Sadece Mersin'in değil, bölgemizin en önemli, en değerli projesinin bilgilendirme toplantısını yapıyoruz" diye konuştu.

"Mersin için gecikmiş bir proje"

Raylı sistemin dünyada eski bir ulaşım modeli olduğunu, dünyada saygın, metropol, marka kent olup da raylı sistemi olmayan bir kent kalmadığını ifade eden Başkan Seçer, İstanbul'un 32 yıl önce metro ile tanıştığını, Mersin'in emsali olan Konya, Eskişehir, Gaziantep gibi illerde de yakın zamanda raylı sistemler kurulduğunu kaydetti.

"Doğu-Batı hattı kısaltıldı, Kuzey-Güney hattı eklendi"

Önceki dönemde yapılan metro projesinin Mezitli-Serbest Bölge arasında 18.7 kilometrelik hat öngördüğünü hatırlatan Başkan Seçer, proje üzerinde yaptıkları dokunuşlarla söz konusu hattı 13.5 kilometreye indirdiklerini kaydetti.

Seçer, "Bazı endişeler var. 'Onaylanan proje ile ihaleye çıkan proje farklı.' Ama değil. Orada toplam maliyet önemli. Toplam maliyet düşüyor, onda problem yok. Eski projede hat Soli'den başlıyordu, biz eski Mezitli Belediyesi binası önünden başlatıyoruz. Eski proje Serbest Bölge'de bitiyordu onu da kısalttık. Eski otogarda bitecek. Orası da belediye binası olacak " dedi.

13.5 kilometrelik Doğu-Batı istikametli hatta ek olarak Şehir Hastanesi'ne giden bir hafif raylı sistem hattı ile Mersin Üniversitesi'ne giden bir tramvay hattı entegre edeceklerini belirten Başkan Seçer, "Yani bütün bunlar, bizim kucağımızda bulduğumuz 18.7 km yer altı raylı sistemin maliyetine eşit. 30.1 km'ye çıkıyor" ifadelerini kullandı.

"Raylı sistem çarşıyı da canlandıracak"

Başkan Seçer, raylı sistemin Mezitli, üniversite, üniversite hastanesi, Marina, Forum Mersin, Çamlıbel gibi insan hareketlerinin yoğun olduğu yerlere temas edeceğine dikkat çekerek, "Çamlıbel esnafı her gün kapımızı aşındırıyor haklı olarak. Çarşı bitti, Mersin bitti. Mersin merkez yok. Çok önemli.

İşte onun için sadece ulaşım projesi değil. Sosyal ve kültürel proje. Özgür Çocuk Parkı'nın orada bir istasyon var. Tren Garı'nın orada bir istasyon var. Çamlıbel'i araya aldık. Mezitli'den bir kardeşim, bir annem Çamlıbel'e gelip alışveriş yapmak istiyorsa metroya binecek 10 dakikada gelecek ama şimdi gelemiyor. Özel aracı da olsa onun için zül, toplu taşıma araçlarından bir tanesine de binse onun için zül. Tertemiz, hızlı, konforlu, güvenilir bir toplu taşıma aracı metro ile çok rahat gelebilir. Çamlıbel'i de bu entegrasyon içerisine alıyoruz" dedi.

"İhale bedelinin yüzde 50'si Mersin'de kalacak"

Raylı sistem için 27 Aralık 2019'da ihaleye çıktıklarını ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

"Bu inşaat bize önemli hareketlilik sağlayacak. Sadece ilk fazda, 4 bin direkt istihdam söz konusu. Bunun yanında en direkt 4 bin kişi daha faydalanır. İhale sürdüğü için toplam ihale bedelini söyleyemiyoruz ama toplam ihale bedelinin yüzde 50'si şehirde kalacak. Personel maaşı, sağlanan iaşeler, yan sanayi, bu inşaatta gerekli olan malzemeler Mersin'den alınacak. Bunlar çok devasa rakamlar. 3,5 yıl inşaat süresi. 6 ay bir ilave opsiyon var. Bu süreç içerisinde şehirde ekonomik canlılık söz konusu olacak. Direkt ya da dolaylı 8 bin insan buradan faydalanma imkanı bulacak."

"İhaleye rağbet yüksek"

Ön yeterlilik ihalesinin 27 Şubat'ta yapılacağını hatırlatan Başkan Seçer, Türkiye'de son 18 aydır bu ölçekte ve bu hukuki zeminde bir ihale yapılmadığına dikkat çekti.

Seçer, "Bu sebeple son derece önemli. Türkiye'nin en saygın kuruluşları, en üst düzey yöneticileri, rüştünü ispatlamış firmaları, yerli yabancı bankalar. İspanyollar'dan, Lüksemburglular'a, Çinliler'den, Almanlar'a, Fransızlar'a kadar birçok finans kurumu ve inşaat firması bölgemizi ziyaret ediyor.

Bu konuyla ilgileniyorlar. Biz bugüne kadar Türkiye'de ilk kez bu ölçekte hem finansı hem de inşaat ihalesi bir arada olan bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Önemli bir rağbet var.

Çok iddialı konuşuyorum. Çok uygun şartlarda son teknoloji, çok değerli, çok saygın firmalara biz bu işi vereceğiz. Tartışmasız 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracağız. Tartışmasız bunu çok net görüyorum ve projeye çok canı gönülden inanıyorum. Projenin arkasındayım ve sımsıkı sarılıyorum ve iddiayla da söylüyorum. Bunu zamanında yapacağız" dedi.

"Endişelerin yersiz olduğunu göreceksiniz"

Projenin tanıtım toplantısında Mersin Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Şube Müdürü Salih Yılmaz ile projeyi hazırlayan müşavirlik firması temsilcileri Danyal Kubin ve Ebru Kanlı projenin teknik detayları hakkında bilgi verdi. Toplantıda, sivil toplum örgütleri temsilcileri, gazeteciler ve kanaat önderleri, proje ile ilgili soru sorma, sorularına yanıt alma fırsatı da yakaladı.

Soruların teknik kişilerce yanıtlanmasının ardından yeniden kürsüye gelen Başkan Seçer, "Endişeler var. Katılıyorum. Onun için detaya girme ihtiyacı duyduk. Yönetime geldiğimizden bu yana metro ile ilgili belki otuzuncu toplantımızı yaptık. Hiçbir işi üstünkörü yapmıyoruz. Korkmayalım. Bunu gerçekleştirebiliriz. Endişeler haklı olabilir ama yersiz olduğunu göreceksiniz. İnşallah nice toplantılarda kentin aktörleri olarak bir araya geliriz" dedi.

Kaç yolcu taşıyacak?

*Mersin raylı sisteminin birinci faz hattı Mezitli-Marina-Tulumba-Gar istikametini izleyecek.

*2030 yılında günlük toplu taşıma yolcu sayısı 1 milyon 200 bin kişi civarında olacak. Hedef bunun yüzde 70'ini raylı sistem ile taşımak.

*Mezitli-Gar (Batı) günlük yolcu sayısı 206 bin 341 olarak öngörülüyor. Zirve saat yolcu sayısı 29 bin 69 olarak tahmin ediliyor.

*Bunun 62 bin 263'ü Üniversite-Gar güzergahındaki yolcular olacak, 161 bin 557'si Üniversite-Hal güzergahındaki yolcular olacak.

*Gar-Huzurkent güzergahında günlük yolcu sayısı 67 bin 63 kişi, Gar-OSB arasında günlük yolcu sayısı 92 bin 32 kişi olacak.

*Gar-otogar-Şehir Hastanesi arasında günlük yolcu sayısı 81 bin 121 kişi, Gar-Şehir Hastanesi -otogar arasında 80 bin 284 kişi olacak.

*Mezitli-Gar hattında 7930 metre aç kapa, 4880 metre tek tüp tüneli olacak.

*6 istasyonda 1800 araçlık otopark, bütün istasyonlarda bisiklet ve motosiklet park alanları olacak.

Teknik Özellikleri Neler?

* Mezitli-Gar arası hat uzunluğu: 13.40 km

* İstasyon sayısı: 11

* Çapraz makas: 5

* Acil çıkış hattı: 11

* Tünel tipi: Tek tüp (9.20 metre iç çap) ve aç kapa kesit

* Maksimum işletme hızı: 80 km/sa İşletme hızı: 42 km/sa

* Tek yön seyahat süresi: 23 dakika

* Eski otogar-Şehir Hastanesi- Otogar arası hafif raylı sistem hat uzunluğu: 8 bin 891 metre

* İstasyon sayısı: 6

* Fuar Merkezi-Mersin Üniversitesi arası tramvay hat uzunluğu: 7 bin 247 metre

* İstasyon sayısı: 10Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Yatırımlar artık bitirilsin'

_assets/fotograflar

Bayar, "Komşu bulunur, kardeş bulunmaz"

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Sanayi Sitesi sorunu çözülmeli'

_assets/fotograflar

Metro'da 35 ülke finale kaldı

_assets/fotograflar

Gültak, "Karaduvar dönüşüyor"

_assets/fotograflar

Başkan Sarı'dan sürücülere okul uyarısı

_assets/fotograflar

Engin, "Planlar bütün olarak onaylanmalı"

_assets/fotograflar

Erdemli'de EBA Destek Noktası açıldı

_assets/fotograflar

Üzüm üreticilerine makine desteği

_assets/fotograflar

Yenişehir'de kadın üreticiler için birlik zamanı

close Metro'da ilk kazma bu yıl
Metro'da ilk kazma bu yıl
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: