rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.882 (3.451)

Toplam Ziyaret: 19.448.998 (17.653.669)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Temmuz 2020
Sayı : 854
Bu kayıt toplam
4.748 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TOLLU, "10 YILDIR TAKSİT ÖDEMEYEN VAR"

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tolu, 2005 yılında başlanılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ ) projesiyle ilgili gelinen son durumu düzenlediği basın toplantısıyla, kamuoyuyla paylaştı.

Tollu,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

2005 yılında TOKİ ile yapılan protokolle, Erdemli Belediyesi'nin vatandaşlara kefil olduğunu, vatandaşların ödemediği taksitleri belediyenin ödediğini söyleyerek sözlerine başlayan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, 250 lira ile 500 lira arasındaki taksitleri 10 yıldır hiç ödemeyenlerin olduğunu vurguladı.

Başkan Tollu, "2005 Yılında TOKİ ile Erdemli Belediyesi arasında bir protokol imzalanıyor. 2005 Yılında gecekondu dönüşümü adı altında, gecekonduda oturan vatandaşlarımızın, daha sağlıklı, daha nitelikli, daha güzel bir konutta ikamet etmelerini sağlayacak bir proje başlatılıyor.

Projenin başlangıç safhası 2005 yılı. 2008 yılında bitiriliyor. 2008 Yılında gecekonduda oturan vatandaşlarımızın tamamı, 400 tanesi TOKİ'nin tahsis ettiği konutlarda ikamet etmeye başlıyorlar. Fakat burada Erdemli Belediyesi'nin hiçbir dâhili olmamasına rağmen, para alan, oradaki TOKİ taksitlerinin belediyenin bütçesine yatmamasına rağmen vatandaşlar adına belediye kefil oluyor. Daha doğrusu vatandaşların kefaletini belediye üstleniyor.

Burada 400 tane vatandaşımızdan 320 tanesi borçlarını düzenli olarak ödüyorlar. Burada hiçbir problem yok. Fakat burada 80 tane insanımız, orada ikamet eden vatandaşlarımız, nerdeyse evlerine girdikten bu yana beş kuruş para ödememesi söz konusu" dedi.

"Sayıştay Kararı "

Toplamda 400 kişiden 80'ninin borcunu ya hiç ödemediğinin ya da uzun bir süredir ödeme yapmadığının altını çizen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, konuyla ilgili Sayıştay denetimlerinde kararın net olduğunu vurguladı.

Başkan Tollu, " Vatandaşlarımızı zaman zaman aydınlattık, toplantılar yaptık. TOKİ'nin müeyyidelerinin net olduğunu ifade etmemize rağmen bu insanlar borçlarını 10 yıldır ödemekten imtina ediyorlar. Mesela 10 yıldır borcunu ödemeyen 17 kişi var. Hiç ödemeyen 17 kişi var. 5 yıldır ödemeyen 22 kişi var. 3 yıldır ödemeyen 9 kişi var. 7 ay ile 35 ay arasında ödemeyen 32 kişi var. Dolayısıyla 80 kişiden ciddi bir alacak söz konusu.

Tabi burada bu bedel, 2 milyon liraya tekabül ediyor. Dolayısıyla bu bedele Erdemli Belediyesi kefil olduğu için Erdemli Belediyesi'nden TOKİ tahsil ediyor bu paraları. Şimdi bildiğiniz gibi biz denetime tabiyiz. Sayıştay denetiminde, bu işin tahsil edilmesi gerektiğini. Tahsil edilmediği takdirde, kişi borcu olarak bizlere rücu edeceğini, milletin parasını tahsil etmekle görevliyiz biz bildiğiniz gibi. Tabi biz ilgili bakanlıklarla ilgilide görüşmeler yaptık. İlgili bakanlıktan aldığımız teyitte şu, "sözleşme şartlarına uyacaksınız.

Sözleşmenin müeyyidesi, şartları neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket edeceksiniz" dediler. Erdemli Belediyemizin değerli bürokratları düğmeye bastılar, vatandaşlarımıza tebligat gönderdiler. 15 gün içerisinde borçlarını ödemezlerse biz mecburen, kanuni zorunluluktan dolayı bu insanların evlerini resen boşaltmak ve evlerini ihaleyle boşaltmak mecburiyetindeyiz" dedi.

"Son uyarı yapıldı"

Ödemelerini düzenli yapan vatandaşların serzenişte bulunduğunu ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ödemlerini yapmayanların son şansı olduğunu vurguladı. Başkan Tollu, "Tabi bu istismara açık bir konu. Belediye bizi dışarı attı diyecekler, karalama kampanyası yapacaklar. Burada bir ikilem söz konusu. 320 tane insanımız, her ay düzenli parasını ödüyor. Doğal olarak vatandaş bize gelip serzenişte bulunuyor. Arkadaş biz paramızı ödüyoruz. Onlardan neden tahsil etmiyorsunuz? diye soruyorlar bize.

Şu anda vatandaşlarımızın orada aylık ödemekle yükümlü oldukları para miktarı, 250 TL ile 400 TL arasında. Yani şu anda Erdemli 'de 800 lira ile 2000 lira arasında konut kirası söz konusu. Dolayısıyla mal sahibi olmaları adına, kendilerinin ödemeleri gereken 500 TL parayı ödemekten imtina ediyorlar.

Dolayısıyla şu anda bizim de kanunen, biz bu parayı tahsil etmezsek, devlet diyor ki, ilgililerden rücu edeceğiz, ilgililerden alacağız diyor. Tek çaremiz, tebligat kanununun ön gördüğü müeyyidelerin akabinde bu insanların konutlarını resen boşaltıp oradaki konutları vatandaşa ihale yoluyla satmak "diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, 'Yatırım için doğru yer Mersin'

_assets/fotograflar

Seçer, "Tüm denetimlerden başarıyla çıktık"

_assets/fotograflar

Atakan, "Gelecekten umutluyuz"

_assets/fotograflar

Doğru Parti kadrosuyla seçime hazır

_assets/fotograflar

Uzaktan eğitime tablet desteği sürüyor...

_assets/fotograflar

Su seviyesi düştü, çöpler ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Elektrik üretim kapasitesi 10Mv'a çıkarılacak

_assets/fotograflar

Toroslar'dan 'beyaz baston'

_assets/fotograflar

Pazar yerinde 'HES kodu' uygulaması

_assets/fotograflar

Geri dönüşüme talep arttı

close Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"
Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: