rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.610 (1.493)

Toplam Ziyaret: 19.150.850 (17.383.916)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Eylül 2020
Sayı : 863
Bu kayıt toplam
555 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

HUKUKSUZLUK YASALLAŞTIRILIYOR MU?

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Mersin Marina ile ilgili yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerinin iptali yönünde verdiği karar sonrası yaptığı açıklamada, 'İtirazlarımıza rağmen yasal mevzuata aykırılık içeren Marina Yat Limanının onaylanan ve kesinleşen imar planını, yasal süreç içerisinde TMMOB Mersin İKK olarak mahkeme sürecine taşıyacak ve söz konusu imar plan kararının iptali için sonuna kadar hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz' denildi.

Hukuksuzluk yasallaştırılıyor mu?
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Karar uygulanmıyor

TMMOB Mersin İKK adına açıklama yapan Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, "İtirazlarımıza rağmen yasal mevzuata aykırılık içeren Mersin Yat Limanının onaylanan ve kesinleşen imar planını, yasal süreç içerisinde TMMOB Mersin İKK olarak mahkeme sürecine taşıyacak ve söz konusu imar plan kararının iptali için sonuna kadar hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği üzere Mersin Marina Yat Limanının imar planına aykırı olarak inşa edilen genişleme alanları Mersin 2. İdare Mahkemesi'nin 13.01.2020 tarih ve 2020/41 sayılı kararı ile Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerinin iptali yönünde karar verilmiştir.

Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü 16.06.2020 tarihinde mahkeme kararına istinaden daha önce düzenlemiş olduğu tüm ruhsat ve yapı kullanma izin belgelerini 16.09.2020 tarihinde iptal etmiştir.

Bu süreç mahkeme kararını yasal olarak uygulamak zorunda olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün; almış olduğu bu kararın bazı çevreler tarafından bir hukuk devleti göstergesi olarak lanse edilmiş olsa da konunun sadece teknik ve yasal süreçten ibaret olduğu açıktır.

Sürecin gerçek durumu

Marina Yat Limanı Planının onaylanan nazım ve uygulama imar planları mahkeme kararı ile iptal edilmiş daha sonra Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından 02.06.2020 tarihinde Mersin İli Yenişehir İlçesi Marina Yat Limanı Amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notu değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesine ilişkin imar planı değişiklikleri onaylanmış ve 1 ay süre ile askıya çıkartılmıştır.

Bu sürece TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak dahil olunmuş, bu kapsamda İKK İmar Komisyonu olarak itiraz metinleri hazırlamış ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu adına Mersin Mimarlar Odası ile Adana Şehir Plancıları Odası tarafından 02.06.2020 tarihinde onaylanan imar planlarına itiraz edilmiştir.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 02.06.2020 tarihinde onaylanan imar planlarına itiraz eden meslek odalarının itirazları reddedilmiş ancak bugüne kadar itirazlarımızın hangi gerekçelerle reddedildiğine dair resmi yazılar tarafımıza ulaşmamıştır.

Mersin İKK'nın tutumu

İtirazlarımıza rağmen yasal mevzuata aykırılık içeren Marina Yat Limanının onaylanan ve kesinleşen imar planını, yasal süreç içerisinde TMMOB Mersin İKK olarak mahkeme sürecine taşıyacak ve söz konusu imar plan kararının iptali için sonuna kadar hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.

Mücadelemizi sürdüreceğiz

Son günlerde kentimizde özellikle yerel basın ve sosyal medya ortamında yapılan bazı yayın ve paylaşımlarla, sürecin kamu yararı yönünde düzeltildiği zannedilip, mesleki anlamda araştırma yapılmadan verilen beyanlar bulunmaktadır.

Vatandaşlarımızın vergileri ile inşa edilen ve mevcut yönetmeliklere aykırı olarak sürekli genişleyen yat limanı görünümlü alışveriş merkezinin yasallaştırılmasını amaçlayan çabalara karşı sonuna dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz."

Yat limanları tanımı

İlgili kanun ve yönetmenliklere göre yat limanı tanımı şöyle:

"Yat Limanı: Yatlara güvenli bir bağlama ve her yata doğrudan yürüyerek çıkılmasına imkân sağlayan, yeterli derinlikte su bulunan ve yatlara teknik ve sosyal altyapı, yönetim, destek, konaklama, bakım ve onarım hizmetlerini sunan, rüzgâr ve deniz tesirlerinden korunmuş, işletme izin belgesi almış, turizm işletmesi belgeli kıyı yapılarıdır.

Yat limanlarında konaklama tesisi yapılması halinde, bu tesislerin yükseklikleri 6.50 metreyi (2 kat) ve emsali toplam emsalin yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde yapılaşma koşulları imar planı kararı ile belirlenir. Yat limanlarında tüm üst yapılarda kot, her binanın köşe kotlarının aritmetik ortalaması alınarak bulunur. Bodrum katlar yapı yüksekliğine ve emsale dahildir."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Scada ile kayıp-kaçak azalacak

_assets/fotograflar

Toroslar 'Sıfır Atık Belgesi' aldı

_assets/fotograflar

Mobil araç devrede

_assets/fotograflar

Vali Su, Tarsus projelerini denetledi

_assets/fotograflar

Salgın kontrolden çıktı

_assets/fotograflar

'Süt Senin Gurur Mersin'in' projesi büyüyor

_assets/fotograflar

MIP, Türkiye rekoru kırdı

_assets/fotograflar

Farkındalık oluşturuluyor

_assets/fotograflar

Esnaf-Belediye işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Gazi Çiftliği, kütüphaneye kavuşuyor

close Hukuksuzluk yasallaştırılıyor mu?
Hukuksuzluk yasallaştırılıyor mu?
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: