rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.728 (3.493)

Toplam Ziyaret: 20.019.302 (18.169.803)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Şubat 2021
Sayı : 883
Bu kayıt toplam
521 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

RAİF ÇAKMAK, '0-3 YAŞ AİLE EĞİTİMİNİN FARKINDAYIZ'

Yenişehir Belediyesi tarafından iki yıl önce başlatılan Marmara Aile Becerileri Eğitim Programı (MABEP), 0-3 yaş Erken Çocukluk Eğitimi Projesi ile ilklere imza atıyor.

Raif Çakmak, '0-3 yaş aile eğitiminin farkındayız'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Uzman akademisyenler tarafından verilen aile eğitimleri ile ilgili bilgi veren Akademi Koordinatörü Eğitimci Raif Çakmak, "Çocuklarımızı geleceğe güzel bir şekilde hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yenişehir Belediyesi'nin bu projesi büyük katkı sundu" dedi.

Projenin iki yıl önce hayata geçtiğini hatırlatan Çakmak, erken çocukluk dönemi eğitimlerini desteklemenin yerel yönetimler açısından çok önemli olduğunun altını çizdi. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit'in bu projesini, seçim öncesi vaadleri arasında olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Çakmak, "Bizim işimiz çocuklara destek vermek. 20 yıl sonra değil, 20 asır sonra bile bunun meyvesi yenilecek olsa, yine yaparız. Yeter ki birlikte üretelim. Çünkü doğru bir eğitim sistemiyle doğru bir çıkış yakalanabileceğine inanıyoruz.

Becerileri geliştirmek istiyoruz

Akademi'de başlayan eğitimlerle, çocuklarla gelişimsel sorunların erken dönemde belirlenmesi, erken tedavi ve eğitimle çocuğa ve aileye daha fazla destek sunulması hedefleniyor.

Proje Türkiye'de bir ilk. Marmara Üniversitesi ve Yenişehir Belediyesi'nin ortak çalışması olan projemiz ile, anne ve babaların bilinçlenmesini, kendi kişisel gelişimlerini ve çocuklarının gelişimlerini arttırmayı sağlamayı amaçladık. Biz, ailelerin çocuklarına yönelik ebeveynlik becerilerini geliştirmek istiyoruz.

Sosyal gelişimin temelleri atılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de 10 milyon çocuk bulunuyor. Çocuğun beyin gelişimi erkenden başlıyor. Bilinçsel gelişimi, dil gelişimi, sosyal gelişiminin temelleri atılıyor.

Eğer ki önce ailede, sonra da okulda doğru eğitimi alıp doğru yönlendirilirse, bu çocuklar hem okula daha hazır başlıyorlar, hem de okul başarısı dediğimiz okul terkini yaşamıyorlar. Dezavantajlı gruplardan olsa bile çocuk, eğer 0-3 yaş döneminde eğitim almış ise, okul terk oranı azalıyor.

Farkına varıldı

Bu anlamda okul öncesi dediğimiz yatırım, aslında yetişkine yaptığımız yaptırımdır. 0-3 yaş aralığında ki çocuğu aileleri aracılığıyla eğitiyorsunuz ama, bunun faydasını o çocuk büyüyüp 30 yaşına geldiğinde görüyorsunuz.

Dünyada bunun farkına varıldı. Eğer çocuğa dünyanın en iyi eğitimini verseniz de, bu eğitim evde desteklenmiyorsa başarılı olamıyor. Bir çocuğun başarılı olması isteniyorsa, okulun yanında aile eğitiminin de mutlaka olması gerekiyor.

Kısacası, aslında verdiğimiz bu eğitim bir anlamda yetişkin eğitimi. Çocuk gelişiminde erken eğitim, çocuğun gelişen beyni, etkili aile çocuk iletişimi başlıkları altında verdiğimiz çeşitli eğitimlerle etkileşim sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Eğitimlere devam ediyoruz

Proje ile yüz yüze eğitimin yanı sıra, uzaktan eğitimin de verileceğini kaydeden Çakmak, "Verdiğimiz eğitimlerin iki ayağı var. Biri burada yüz yüze yaptığımız çalışma, diğeri ise uzaktan eğitim şeklinde.

Pandemi sebebiyle yüz yüze eğitimlerimiz bir nebze de olsa sekteye uğramış olsa da, Yenişehir Belediyesi olarak bu duruma adapte olup eğitimleri online olarak vermeye devam ediyoruz. Yenişehirli anne ve babaların heyecanını görmemiz ise, en büyük mutluluk kaynağımız" şeklinde konuştu.

Özyiğit, "Çocuklarımıza yapacağımız yatırım çok önemli"

Başlattıkları projenin tüm Türkiye'ye yayılmasını istediğini ifade eden Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Bireylerin zihinsel gelişiminin yüzde 70'i, 0-3 yaşları arasında tamamlanıyor. Bu süreçte çocuklarımıza yapacağımız yatırım çok önemli. Bu yaşlarda çocuklara uzmanların bize gösterdiği şekilde davranırsak inanıyoruz ki çok faydalı olacaktır.

0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi alan ailelerimizin çocuklarının geleceğini de takip ediyoruz. Bu uygulama maalesef Türkiye'de yok ama Avrupa Birliği ülkelerinde yoğun olarak bu eğitimler veriliyor. Yenişehir Belediyesi olarak da 0-3 yaş erken çocukluk eğitimlerini başlattık umuyoruz ki tüm Türkiye'ye yayılır. Umut ederim ki çocuklarımızın gelişimine katkı sunmuş olacağız." şeklinde konuştu.

Söz verdikleri projeyi hayata geçirmenin gurunu yaşadıklarını vurgulayan Başkan Özyiğit, "0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi, yola çıktığımızda bizim ilk projemizdi. İki noktada bizim bunun gurunu yaşıyoruz. Unutulmuş bir alana yatırım yapıyoruz ve de söz verdiğimiz bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. İnanıyorum ki bu eğitimi verdiğimiz ailelerin çocukları geleceğin bilim insanları olacaklardır. Türk vatandaşları aşı üretecek, bilişsel alanda icatlar yapacaklar ama bu sefer Yenişehirli ailelerin çocukları bunu yapsın diye çaba harcıyoruz. Bir bilim insanı tüm dünyayı kurtarabilir. Bir kişi bile yetiştirirsek, bizim için çok kıymetli olacaktır" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İlksen Sorguç Dinçer, "Bu kaçıncı komisyon!"

_assets/fotograflar

Akıllı Sistem hayata geçti

_assets/fotograflar

Türkiye'nin en ucuz pidesi Mersin'de

_assets/fotograflar

Kızıltan, 'Mersin, elbisesine sığmıyor'

_assets/fotograflar

Bayar, '2021 turizm sezonu tehlike altında"

_assets/fotograflar

Özdemir, "Orman varlığımızı değerlendiremiyoruz"

_assets/fotograflar

Araç Muayene İstasyonu hizmete girdi

_assets/fotograflar

Kantaron fideleri toprakla buluşuyor

_assets/fotograflar

Sofralar Büyükşehir'le bereketleniyor

_assets/fotograflar

Elvanlı'da üreticilere kazanç yolu açıldı

close Raif Çakmak, '0-3 yaş aile eğitiminin farkındayız'
Raif Çakmak, '0-3 yaş aile eğitiminin farkındayız'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: