rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.347 (9.200)

Toplam Ziyaret: 21.336.433 (19.430.053)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
31 Mayıs 2021
Sayı : 895
Bu kayıt toplam
491 kez okundu.
fb sharer

SEÇER, 'KEMİĞİMİ KEMİRECEK ADAMIN DİŞİNİ SÖKERİM'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2021 yılı Mayıs ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, Metro projesi konuşulan önemli konulardan biri oldu. Başkan Seçer, metronun teknik detaylarından hat uzunluğu ve güzergahına kadar birçok konuda ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Seçer, 'Kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Metro, raylı sistemler içerisinde bir başına bir model"

Metro projesiyle ilgili Meclis üyelerinden gelen değerlendirmeleri yanıtlayan Başkan Seçer, metro konusunun tartışılırken yanlış kavramlar kullanıldığını vurguladı. Seçer, "Metro, raylı sistemler içerisinde bir başına bir model. 0-15 bin yolcuya kadar pik saatlerde tek yön saatteki yolcu taşıma kapasitesi 0-15 bin arası olursa bu tramvay. Bizim tramvay var mı 3 etaplı projemizde? Var. Üniversite Hastanesi-Üniversite oraya uygun hemzemin. Bunun maliyetinin 7-8'de 1'i. Var mı bir çelişki? Yok. Orası uygun. 34. Cadde çok geniş, her şey kurtarıyor. Yapılaşma bunu kurtarıyor" dedi.

2016'da yapılan Ulaşım Master Planı'nı yenilemek için ihaleye çıktıklarını ifade eden Seçer, "Tarsus'ta yapıyoruz. Tarsus'ta fi tarihinde yapılmış. Orada da trafik çok yoğun, sıkıntılı diyor Tarsus halkı. Özellikle işe gidiş-dönüş saatlerinde. Çalakalem ezbere bir iş yapmayalım dedik. Bir Ulaşım Master Planı yapalım, nerede, ne cadde açacağız, nerede köprülü kavşak yapacağız. Hatta şu anda biz Tarsus tarihinde kimsenin aklına gelmeyen bazı projeksiyonlar yapıyoruz.

Mesela tramvayın da orada ön çalışmasını yaptırdık. Önce bir keşif yapalım 'laf olsun'a getirmeyelim. Vahap Başkan Tarsusludur. Tarsus'ta yatırım yaptı değil mesele. Tarsus yoğun büyüyor yani orada ciddi bir proje yaparsam benim de onur kaynağımdır, doğru. Orada doğmamın verdiği hüviyet ayrı bir değer katar projeye o ayrı bir şey. Biz bu örneği neden verdik? Duygusal yaklaşmam ben bir projeye" dedi.

Seçer, metro projesinin teknik detaylarını paylaştı

Projenin yolcu sayısının 30 bini geçmesi durumunda metro olarak tanımlandığını ifade eden Seçer, şu ifadelere yer verdi:

"Peki bu raylı sistem mi? Hafif Raylı Sistem mi? Tramvay mı? Metro mu? Metro dediğiniz; rayı, istasyonu, sinyalizasyonu aynı. Sadece vagon büyüklükleri değişiyor, uzmanlarla konuşun bunu. Pik saatlerde o yolcuyu bir yerden bir yere ulaştıracak yolculara kabin koyduğunuz zaman o model, onun adı metro olur. Daha küçülttüğünüz zaman hafif raylı, daha küçülttüğünüz zaman tramvay olur. Bu yeraltı hafif raylı ya da metro yer üstü metro. Yani yer üstü metro yok mu? Karıştırıyoruz. Burada insanların endişeyle baktığı yer altında olması.

Bizim 2. etap Şehir Hastanesi. Eski otogardan başlıyor. Şehir Hastanesi-Otogar. Hemzemin gidiyor. Niye? Çünkü orası kurtarıyor, orada çalışmalar yapıldı. Biz bu iki projenin de ihalesine çıktık. Hem tramvay projesi çiziliyor hem 2. etap hemzemin. Akdeniz bölgesinden geçecek. Onun da projesi çiziliyor. Macit Bey döneminden gündemde olan bir konu. Geçtiğimiz dönemde de ete kemiğe bürünmeye başlıyor. Biz geldiğimizde bunun proje çalışması yapılmış. Her zaman da söyledim. Onun proje maliyet bedelini bile benim yönetimim ödedi.

Hafızam beni yanıltmıyorsa toplamda 8,5 milyon TL'ye mal olmuş. Müşavirlik, proje. Bunu da ödeyen Vahap Seçer başkanlığındaki Büyükşehir Belediyesi'nin yönetim dönemidir. Biz aldık bunu, biz de kendimizce değerlendirdik. Ortaya şu tablo çıktı; belli bir daraltma olsun, yeraltından gittiği için. Serbest bölgeye kadar yeraltı yapmışlardı. 'Ne gereği var' dedik, hemen kaldırdık. Alırsın buradan üste limanın önünden geçer. O zaman da bu liman işgali de biter, cadde genişler inşallah yakın tarihte. Oradan geçirirsin onu. Hemzemin gider. Yani tırlar için orayı kullandırmayız, raylı sistem için kullandırırız daha sonra. Serbest bölgeye kadar ulaştırırsınız. Biz bunları çalıştık."

"Sizlerin hassasiyetini ben de taşıyorum"

Mezitli eski belediye binasından sonraki yol güzergahında yolcu sayısı bakımından yeniden bir değerlendirme yaptırdığını belirten Seçer, "18.7 kilometre düştü 13.4 kilometreye. Sizlerin hassasiyetini taşıdığım için bunları yaptık. Kısalttık, dedik ki 13.4 kilometre olmazsa olmaz. Ya yapmayacaksın ya yeraltından gideceksiniz. Orada metrobüs olmaz. Orada; hemzemin raylı sistemdir, hafif raylı sistemdir, tramvaydır, olmaz. GMK'yı şöyle gözünüzde simüle edin. Koca koca binalar, cadde büyük görünüyor ama daralmış. Orayı rezil edersiniz. Denizle yapacağınız neyse 15-20 kilometre deniz ile kentin yeni gelişme alanı Yenişehir'in kuzeyi. İrtibatını kesersiniz. Bunu kimse yapmaz, hiçbir mühendislik kafası, estetik düşüncesi olan, şehir estetiğini bilen bir adam böyle bir proje yapmaz. Ya yapmaz ya da yer altına girer. Biz de yer altına girdik" dedi.

"Mersin'in nüfusu şu anda 2 milyon 300 bin"

Başkan Seçer, metronun yapılması ve işletmeye alınmasına kadar 2026 yılının geleceğini belirterek, 2016 yılında pik saatte 18 bin yolcunun olduğunu gösteren planda Suriyeli misafirlerin hesaba katılmadığını belirtti. Seçer, şöyle devam etti: "O zamanki sayımda Suriyeli misafirler yok. Bu misafirlerin çoğu burada kalacak. Birbirimizi kandırmayalım. Bu insanlar Mersin nüfusuna dahil olacak. Bu gerçeği görmek lazım. Şu anda Mersin'in nüfusu 1 milyon 850 bin değil, 2 milyon 300 bin. Merkez nüfus 1 milyon 80 bin değil, 1 milyon 380 bin" dedi.

"Benim kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim"

Metro projesinin bedelinde sinyalizasyon olmadığı iddialarını yanıtlayan Seçer, şöyle devam etti:

"Bu yanlış bir bilgi. Sadece vagon yok. Vagon da çok önemli bir para değil. Bonus verirler, 20-30 yıl vadeli. En ucuz, en sıkıntısız aparatlardan bir tanesi vagon bu sistem içerisinde. Biz ihaleyi kimseden gizledik mi? 8-9 firma yeterli oldu. Açık ihale yapıldı. Vay efendim bunun neden naklen yayın yapmadınız? Zaten açıklanıyor. Biz basına verdik. Neden heyecanlandılar? Biz basın bildirisiyle verdik. Birinci, ikinci, üçüncü şu dedik. Rakamlar orada, ihale süreci devam ediyor. Otobüsü aldığım fiyatı size söyledim.

Emin olun Mersin halkı akşam yatıyor, huzurla uyusun ama ben uyuyamıyorum. Ben nasıl böyle bir vebalin altından milyonlarca dolar ya da Euro Mersin'i borç altına sokayım? Şimdi finansman konusunda araştırmalar yapıyoruz. Bakın ne çıkacak ortaya. Benim kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim. Yapmam, iptal ederim zaten iki yakayı zor bir araya getiriyoruz. Pandemi bir taraftan ekonomik sıkıntılar bir taraftan. Rahat olun, ben bilgi aktarmaktan imtina etmem ama sürekli bunu kamuoyuyla paylaşamayız. Cumhuriyet tarihinin en önemli projesini yapıyoruz diyoruz. Bunu sulandıramayız. Uzun lafın kısası Metro ihalesi devam ediyor. 3. etap projeleri devam ediyor. Çok kısa sürede bu çalışmalar neticelenecek. İnanın bana endişe etmeyin. 10 sene sonra çocuklarımız bize teşekkür edecek."

Seçer, yeni Liman için çağrıda bulundu

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda Mersin Limanı'nın genişlemesi konusunu değerlendirirken, "Ben buradan Meclisime, kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istiyorum; gelin Ankara'ya çıkarma yapalım hep beraber. Bize Ulaştırma Bakanlığı bir an önce ana konteynır limanımızı yapsın" dedi.

Mersin Limanı'nın yarattığı trafik sıkıntısına da değinen Seçer, "Buna kim izin veriyorsa, hangi kurum izin veriyorsa buradan Mersin halkı adına uyarıyorum, yanlış yapıyorsunuz. Sizin için Mersin halkının menfaatleri önemli olmalı. Benim için liman önemli, içindeki değil. Biz Türk halkı olarak özelleştirme yaparken bu limanın içini kiraya verdik, Mersin'in holünü, Mersin'in girişini, koridorunu kiraya vermedik" diye konuştu.

Halk karşı çıkıyor

Başkan Seçer, Mersin'e sahip çıkmak zorunda olduklarını vurgulayarak, "Bunu yaparken yasal çerçevede yaparım, halkla yaparım, Meclisimle yaparım. Benim gücümü nereden aldığım belli. Ben kimseden talimat almam. Ben atamayla gelmedim. Beni millet seçti. Ben milletten talimat alırım. Sizler de öyle. Sizler de milletten talimat alacaksınız. Buna halk da karşı çıkıyor, Meclis çoğunluğu da" ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer, Mersin Limanı'nın genişlemesine yönelik çalışmaların yasal olarak durması gerektiğini ifade ederek, süreci şu sözlerle anlattı:

"Toplamda 190 bin 385 metrekarelik Atatürk Parkı yönünde dolgu yapılması, imar planında değişiklikler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca onanmıştı ama biz burada Meclis olarak olumsuz görüş vermiştik. Buna rağmen temel atıldı, inşaat başladı. Şu anda yasal olarak inşaatın durması lazım. Ne durumdadır merak ediyorum. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bunun uygun olmayacağını; zaten Meclis kararıyla da bu sabit; tüm kamuoyuyla paylaştık. Bu konuda gerekli mercilere, gerekli görüşleri aktardık ancak bir netice alamadık. Hatta Meclis'ten şu sesler yükselmişti; 'her şey olmuş bitmiş neyin çabası içerisindeyiz?'. 'Berlin'de hakimler var.' Bu çok ünlü bir sözdür. Türkiye'de de hakimler var. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bunu yargıya taşıdık. Ben idareyim. Şehircilik Bakanlığı da idare. İdarenin işlem ve eylemlerine karşı yargı yolu açıktır. Ben bir anayasal hak kullanıyorum ve 22 Haziran 2020 tarihinde ÇED raporuna dava açtık. Davaya limanın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları ile limanın şu anda işletmecisi de dahil oldu. Yani MIP."

D-400 karayolu dikkate alınmamış

Dava sürecinde hazırlanan bilirkişi raporunu Meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Seçer, "Raporda dava konusu planların üst ölçekli planlarla uyumsuz olduğu, liman mendireğinin güneyinde liman genişlemesi için daha uygun alanlar olduğu tespitleri yer aldı. Mersin 2. İdare Mahkemesi 29 Nisan 2021 tarihinde kamuoyu açısından önemli bir kararın altına imza attı ve mahkeme heyeti bilirkişi raporuyla hüküm kurdu ve 1/1000'lik ve 1/5000'lik imar planı değişikliği kararları hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu önemlidir.

Bizim ortaya koyduğumuz argümanların, yani neden bunun yanlış olduğunu izah ederken ortaya koyduğumuz iddiaların tamamı ama tamamı mahkemenin gerekçesinde var. Demiş ki kararda; 'Bilirkişi raporunda yer alan limanın genişlemesinin D-400 karayolunda yaratacağı trafik dikkate alınmamıştır.' Bunu biz de söyledik. Şu anda da aynı uygulama devam ediyor. Tekrar söylüyorum, bu yapılan doğru değildir. O caddenin limanın bir kullanım alanı gibi tırların, kamyonların park alanı olarak kullanılması yanlıştır. Buna kim izin veriyorsa, hangi kurum izin veriyorsa buradan Mersin halkı adına uyarıyorum, yanlış yapıyorsunuz. Sizin için Mersin halkının menfaatleri önemli olmalı. Limanmış, bize vergi veriyormuş. Benim için liman önemli, içindeki değil. Biz Türk halkı olarak özelleştirme yaparken bu limanın içini kiraya verdik, Mersin'in holünü, Mersin'in girişini, koridorunu kiraya vermedik bir kez daha uyarıyorum buradan" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Muhsin Bayar, "Çoban Ateşi'ni Mersin'de yaktık"

_assets/fotograflar

Tarık Ciğer, "Yangından daha tehlikeli olan böceklenmedir"

_assets/fotograflar

Gültak, 'Her platformda tartışmaya hazırım'

_assets/fotograflar

Müzik Şöleni 22 gün sürecek

_assets/fotograflar

DEVA Partisi, gazetecileri dinledi

_assets/fotograflar

Seçer, AFAD standını ziyaret etti

_assets/fotograflar

Mobil Aşı ekibi Çiftlikköy'de

_assets/fotograflar

Gültak, Siteler Mahallesi'ni ziyaret etti...

_assets/fotograflar

Elemanlar 'Mercek'te yetişecek

_assets/fotograflar

Kreşlerde eğitim başladı

close Seçer, 'Kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim'
Seçer, 'Kemiğimi kemirecek adamın dişini sökerim'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: