rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.068 (1.032)

Toplam Ziyaret: 24.015.363 (22.002.519)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
20 Aralık 2021
Sayı : 921
Bu kayıt toplam
490 kez okundu.
fb sharer

FİLO'YA CNG'Lİ ARAÇLAR KATILIYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye, Ortadoğu, Afrika Altyapı Direktörü Sue Barrett, 70 adet 12 metre solo otobüs ve 30 adet 18 metre körüklü CNG'li otobüs alımı için hibe ve kredi sözleşmelerinin imzaladı.

Filo'ya CNG'li araçlar katılıyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bu sayede 100 CNG'li otobüs daha Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin filosuna katılacak. Başkan Seçer, "EBRD çok isabetli bir şehir seçti: Mersin. İşini ciddi yapan iki kurum bir araya geldiği zaman sonuçları da insanlık adına çok değerli olacaktır" dedi.

Büyükşehir'in toplu taşıma filosu yenileniyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından sağlanan toplam 22 milyon Euro desteğin 15 milyon Euro'su kredi, 7 milyon Euro'su da hibe olarak verildi. 15 milyon Euroluk kredi, 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere 8 yıl ödemeli toplam 10 yıl vadede ödenecek. EBRD tarafından sağlanan finansman ile eskiyen toplu taşıma filosu yenilenecek.

Temiz enerji ile çalışan CNG'li toplam 100 yeni otobüs ile Mersinliler çevre dostu, modern ve konforlu toplu taşıma hizmetinin keyfini çıkaracak. CNG ile çalışan modern otobüsler yakıt verimliliği, düşük bakım maliyeti, daha az araç arızası ve düşük karbon ayak izinin sağlanmasına yardımcı olacak. Hali hazırda kullanımda olan dizel otobüsler ile kıyaslandığında yeni filo yıllık ortalama 20 bin 468 ton karbondioksitin salınımının önüne geçecek.

Seçer: "EBRD çok isabetli bir şehir seçti: Mersin"

Zoom üzerinden gerçekleştirilen imza töreninde; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye, Ortadoğu, Afrika Altyapı Direktörü Sue Barrett, EBRD yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, daire başkanları ve şube müdürleri yer aldı. Başkan Seçer, ekiplerin güzel bir iş çıkardığını belirtirken, şunları söyledi:

"EBRD çok isabetli bir şehir seçti: Mersin. Çok yakında sizleri burada görmek istiyoruz. Mersin'i yakından tanımanızı arzu ederiz."

"Toplu taşımaya bir ticari faaliyet olarak bakmıyoruz"

2,5 yıldır görevde olduklarını dile getiren Seçer, "Toplu taşımaya bir ticari faaliyet olarak bakmıyoruz. Öncelikli insanlara seyahat hakkından kaynaklanan bu hakkı kullandırmak için onlara sağladığımız konforlu bir hizmet olarak görüyoruz. Mersin'de mülteciler ve yerli nüfus dâhil yaklaşık 2.3 milyon insana hizmet ediyoruz. An itibariyle de 332 toplu taşıma aracıyla bu hizmeti sürdürüyoruz. Ama ilave filomuza yeni araçları da katmamız gerektiğinin farkındayız ve yıllık yolcu taşıma kapasitemiz 33 milyon" dedi.

Kentin taşımacılık sorununu çözmek için 1 ay sonra Mersin Metrosu'nun temelini atacaklarını anımsatan Seçer, "34 kilometreden oluşan bu projemizin ilk etabı 13.4 kilometrelik yeraltı metrosu. Tramvay ve hemzemin raylı sistemden oluşan 2. ve 3. Etap inşaatı tamamlandığında Mersin'e muazzam bir raylı sistem kazandırmış olacağız. Yaklaşık olarak 1 milyar Euro'luk bir projeden bahsettiğimin farkındasınızdır. Bunun da şehrimize bir değer katacağını umut ediyorum" diye konuştu.

Barrett: "EBRD için gurur verici bir gün"

CNG'li otobüslerin vatandaşların hayatına doğrudan etkisi olduğunu ifade eden Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye, Ortadoğu, Afrika Altyapı Direktörü Sue Barrett, "Tabi bu şekilde daha iyi bir hizmet vereceğiz ve daha yeşil bir proje gerçekleştirmiş olacağız. Çünkü CNG'li otobüsler daha az emisyon salgılıyorlar. Bu yeni CNG'li otobüsler toplu taşıma üzerinde sahip olduğumuz yükü aslında azaltacak. Tabi bunda da şehrinizde bulunan mültecileri göz önünde bulundurduğumuzda yükünüzü hafifletecektir. Tabi çok taraflı bankalar tarafından da Mersin gibi mülteci konusunda bu kadar fazla göç alan şehirler önemli görülüyor. Bu noktada da bizim projemizin kapsamı aslında göçten etkilenen şehirlerde belediyelerin dayanıklılığını artırmak" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Polifonik Koro'dan "Ağacın Türküsü"

_assets/fotograflar

Başkan Seçer ve MTSO Heyeti, Moldova'da temaslarda bulundu...

_assets/fotograflar

'İşimiz, gücümüz Toroslar'

_assets/fotograflar

MTSO ve Bm güçlerini birleştirdi

_assets/fotograflar

CNG'li otobüsler için yakıt dolum istasyonu

_assets/fotograflar

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'

_assets/fotograflar

Mercimek, üreticinin yüzünü güldürecek

_assets/fotograflar

Rotary Kulübü'nde devir teslim yapıldı

_assets/fotograflar

Moldova'dan Toroslar'a dostluk ziyareti

_assets/fotograflar

Akdeniz'de hedef 'Sıfır Şiddet'

close Filo'ya CNG'li araçlar katılıyor
Filo'ya CNG'li araçlar katılıyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: