rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.416 (6.087)

Toplam Ziyaret: 18.131.799 (16.505.985)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Ekim 2019
Sayı : 827
Bu kayıt toplam
550 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Melike Zafer Gürgen
Melike Zafer Gürgen

NELERİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ?

"Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum."

Mevlana Celaleddin-i Rûmî

Her sabah yeni doğan güne gözlerimizi açtığımızda neleri değiştirmek istiyoruz?

Çoğumuz ,içinde bulunduğu maddesel şartları,imkanları,işlerini hatta etkileşim içinde bulunduğu insanların davranışlarını,karakterlerini değiştirmek istiyor.

Çok az kısmımız yaşam yolculuğunda esasın ve her oluşun kendi seçimleriyle bağlılık taşıdığını biliyor ve çok azımız kendini değiştirmeyi (– ki ben buna kendini geliştirmek diyorum) düşünüyor. Yalnızca düşünmekle kalmayıp eyleme geçen her kişi ,dünyadaki tüm varlığın heyecan dolu alkışlarını hak ediyor.

Sadece bedenden ibaret olmadığımız gerçekliğini kabul etmiş varlıklar olarak bizler; bir başkasını değiştiremeyeceğimizi, bir başkasının bizi değiştirme çabasının sonuçsuz kalması deneyimimizden de öğrenebiliyoruz. Ki tam da burada bizi diğer canlılardan üstün hale getiren AKIL devreye giriyor.

Değiştirmeyi amaçladığımız herhangi bir kişinin –bu sevgilimiz,eşimiz,arkadaşımız,ebeveynimiz,çocuklarımız,patronumuz ya da çalışanımız olabilir – değişimi ancak o kişi değişimi/gelişmeyi kabul etmesi ile gerçekleşebiliyor. Ve bunu istemesi ancak sevginin varlığı ve sevginin tüm dünyayı sarma etkisine sahip enerjisiyle mümkün kılınabilir.

Bizler , değişmesini istediğimiz kişileri sevmeye ve oldukları şekilde kabul ederek sevmeye devam ettiğimiz, yargılamadığımız,sorgulamadığımız takdirde her şey değişmeye başlıyor.

Zira değişim , yine bizim başkalarını kendi halleri ile kabul etme boyutuna yaptığımız değişiklikle kendimizde başlıyor. Her değişimin bizimle başladığı gerçeğini bir kez kavradığımızda da önce içimizdeki dünya ve sonra içinde bulunduğumuz dünyanın gelişimine tanık olabiliriz.

Her yeni gün değiştirmeye çalıştığımız ve son sürat bu yönde çaba harcadığımız kişi için sarf edilen zaman ve gayretin sadece bir miktarını kendi içsel dünyamızda yapacağımız yolculuk için sarf ettiğimizde çıkan sonuçların çok şaşırtıcı ve mutluluk verici olduğunu söylemek yanlış bir söylem olmayacaktır.

Kendimizi geliştirdiğimizde; bir mucize olup insanlar tam da bizim istediğimiz kalıplara bürünmeyecekler tabi.

Böyle bir ihtimalin hayalini kurmak , gülümseten bir hoşluk verebilir ama maalesef hiç kimse bizim zihnimizde oluşturduğumuz kalıplara sığmıyor ve form değiştirmiyor. Biz geliştikçe içsel dünyamızdan açılan pencereler fazlalaşıyor.

Açılan pencerelerden gördüğümüz manzaralar değişiyor. Ve dolayısıyla seyre dalmayı sevdiğimiz manzara için baktığımız pencereyi daha sık kullanmaya başlıyoruz.

Bu hal değişikliği tüm hücrelerimize etki bırakan kuvvetli bir enerjiye dönüştüğünde artık bizimle birlikte yol almak isteyen sevdiklerimizin de daha olumlu, daha ılımlı ve güçlü bir enerjiye sahip olduğunu ve bizimle birlikte yol almak istemeyen kişilerin de yavaşça yaşam yolumuzdan ayrıldıklarını görürüz. İşte tam da bu noktada dünyamızın değiştiği farkındalığı belirmeye başlar.

Yaşam yolunda kontrol edebileceğimiz yegane şey kendimiziz. Yalnızca et ve kemik değiliz. Kendi içsel dünyamızda kim ve ne olduğumuzun farkına varıp ,kendimizi geliştirdiğimizde dış dünyadaki insanlar ve sair her şey bize uyum sağlamaya başlar.

Değişim bizimle başlar.

Sorularımızı kendimize yöneltip, cevapları samimiyetle verdiğimizde neleri geliştirmemiz gerektiğini öğreniriz. Cevaplarımızla öğrendiklerimiz neticesinde eyleme geçer ve önce kendi dünyamızın değiştiğine tanık oluruz.

Kendi yaşamımız için tarihin tekerrür kuralını kırmanın yolu da bu olsa gerek...

Sevgiyle...Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: