rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.983 (4.155)

Toplam Ziyaret: 18.147.575 (16.519.214)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Kasım 2019
Sayı : 831,832
Bu kayıt toplam
864 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
M. Can Özkardeşler
M. Can Özkardeşler

AŞK VE AKIL

Siz hiç âşık oldunuz mu? Ya da bir aşığın maşukunda yok oluşuna şahit oldunuz mu? Aşk tek taraflı da olabilir, karşılıklı da olabilir. Aşk varsa ne akıl devrededir, ne mantık, ne benlik ne de gurur; hepsini koy sepete. Varsa O, yoksa O. Âşık için onsuz bir adım dahi atmak mümkün değildir; adeta aşkının kölesi olmuştur. Her âşık yaralıdır, kalbine bıçak saplanmış gibidir, içi kanar ama hiç belli etmemeye çalışır.

Bazıları hayretle " Allah'ım bu yaptıklarına inanamıyorum" diyerek mantık yürütürler, aşığın davranışlarını eleştirirler. Hz. Mevlâna'ysa aşkı "ıstırap ve çile " olarak tanımlar ve aşk nedir diyenlere de " Ben ol da bil" der.

Sevdiğini hep görmek, dokunmak, hissetmek ister, yanından bir an dahi uzaklaşmak istemez, göremezse de dünyası kararır. Romantik ortamlarda birlikte olmaktan hoşlanır, olmadık sürprizlerle sevdiğini etki altına almak ister. Ay ışığında, mum ışığında, gün doğumunda, gün batımında, yıldızların altında ya da yıldız kayarken, hep o güzel anları, aşkıyla paylaşmak ister. Sonbaharın sarıdan kırmızıya çalan çılgın renklerini, kışın kar beyazını, ilkbaharın yemyeşil yeniden doğuşunu, yazın sıcaklığını kısaca her anı sevdiğiyle geçirmek, doyasıya yaşamak için fırsatlar yaratır.

Oğlan kıza âşık olur "Vuruldum " der, kız oğlana âşık olur, "Tutuldum" der. Yani mıknatısın çektiği gibi, kendine çeker ve bırakmaz, bırakamaz. Öyle bir tutku ki, kız her şeyi göze alır; oğlan için ailesini terk eder, evden kaçar. Aşk varsa her şey normal karşılanır, her türlü sefilliğe, yokluğa, yoksulluğa katlanılır. İki gönül bir olunca samanlık seyran olur edebiyatına sığınılır. Tarihte yaşanmış olan büyük aşklar ortak paydalarıdır. Kendilerini onlarla karşılaştırırlar. Bu kadar fedakârlığı, aşklarının kutsallığına bağlarlar.

Ama aşk değil, akıl devrede olursa insan bu söylediklerimin hiç birisini yapamaz. Babam annem ne der, komşular ne der, onların yüzüne nasıl bakarım, namusuma zarar gelir mi, bize yakışmaz, zaten bizimkisi geçici bir heves, diye mantık yürütür ve aşka ihanet eder. Aşkı akıl terazisiyle tartmaya kalkarsak aşkımız karşılık bulmadan elimizde "karşılıksız aşk " olarak kalır ve başlamadan biter.

Şimdi sözü İlahi Aşkı iliklerine kadar yaşamış Pirimiz, Hz. Mevlâna Celâleddin-i Rumi'ye bırakalım, akıl ve aşk konusunu nasıl ele almış onu görelim:

Akıl, hiç ümitsizlik yolunu tutar mı? O tarafa koşmak için aşk gerektir ki, başını ayak etsin de koşup gitsin. Hiçbir şeye aldırmayan aşktır akıl değil. Akıl yararlanacağı, fayda elde edeceği şeyi arar.

Aşk yılmaz, yanar, yakılır ve canını sakınmaz. Utanma ve sıkılma da bilmez. Değirmen taşının altındaki buğday gibi o da ezilir, belalara katlanır, sabreder. Öyle sert, çetin yüzlüdür ki, arkasını dönmez. O gönlündeki faydalanma arzusunu, menfaatini öldürmüştür.

Öyle sert, çetin yüzlüdür ki, arkasını dönmez. O, gönlündeki faydalanma arzusunu, menfaatini öldürmüştür. Neyi var, neyi yoksa ortaya kor, oynar, yutulur. Kâr aramaz, Hakk'tan aldığı, hepsini yine Hakk'a verir.

Hakk, ona bu varlığı sebepsiz vermiştir. O cömert kişi de, sebepsiz olarak, Hakk vergisini, yine Hakk'a bağışlar. Çünkü fütüvvet sebepsiz olarak vermektir, bağışlamaktır. Her şeyi verip arınmaktır. Her şeriatın üstüne geçmektir.

Çünkü şeriat, ya üstünlük arar, ya kurtuluş. Varlıktan, benlikten temizlenenler, kurtulanlar ise halis kurbanlardır. Onlar, ne yüce Allah'ı (cc) imtihana kalkışırlar, ne de kâr ve ziyan kapısını çalarlar. Aşk derdine hiçbir yâr, hiçbir dost yoktur. Aşığın bu maddi dünyada bir tek merhemi bile bulunamaz. Âşıktan daha deli, divane bir kimse yoktur. Akıl onun sevdasına karşı, kördür, sağırdır. Çünkü aşığın deliliği, herkesin bildiği delilik değildir. Tıp bilgisinde aşk derdine deva yoktur.

Bir hekim bu çeşit deliliğe uğrasa, hekimlik defterini kanı ile gözyaşı ile yıkar, yazıların hepsini silerdi. Bütün akılların hekimliği; aşka göre çizilmiş nakışlardan, suretlerden başka bir şey değildir. Bütün gönül alan güzellerin yüzleri, aşkın yüzüne bir perdedir. Çünkü ariflerin inancına göre, bütün dünyevi bilgiler, dünyada görülen bütün güzellikler aşkın gölgeleridir.

Ey aşk yoluna düşen kişi, yüzünü kendine çevir, kendi yüzüne bak. Ey ÂŞIK, sana aşık olan ancak sensin, senden başkası değil.(Mesnevî cilt 6. Beyit 1966-1990 Şefik Can Dede)

Âşıksanız kıymetini bilin, değilseniz Allah'tan âşık olmayı dileyin, çünkü aşk ansızın gelebilir. Aşkla kalın, sevgiyle kalın, dostça ve de hoşça kalın.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Ah O Ruslar!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Tansu Çiller'in Cumhuriyet Müzesinde Ne İşi Var?

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Sağlık Olsun

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Bir Şarkısın Sen

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Sen Treni Kaçırdın İlhan Ağabey... Gelsin "Yavaş" Yavaş..

Av. Ersin Parlat

Av. Ersin Parlat

Büyük Sınav

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Ahlâk

Şevket Demir

Şevket Demir

Akrabalık ve Akrabalar Arasında Yapılan Kahvaltı ve Yemeğin Amacı

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: