rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 339 (337)

Toplam Ziyaret: 19.484.587 (17.685.050)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Aralık 2019
Sayı : 835,836,837
Bu kayıt toplam
723 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şinasi Şirin
Şinasi Şirin

HİÇ Mİ DERS ALAMADIN!!!

Hiç araştırdık mı, 12 Eylül 1980 sonrası Karadeniz'de terör neden barınamıyor diye? Oysa ki Karadeniz'de 8 civarından alt kimliği farklı olan etnik köken var.

Ama hepsi Türkiye deyince, siyasi ve dini kökeni ne olursa olsun ayağa kalkar, istiklal marşı çalınca veya okununca şanlı al bayrağımızın altında tek beden tek nefes olurlar.

Karadeniz'de de Alevi var, bu güne kadar hiç Aleni-Sünni bırakın çatışmayı, tartışmasını dahi duymadım. Bırakın terörü, doğal afette dahi sağduyulu davranır oldu Karadeniz insanı.

Karadeniz'li öyle bir ders aldı ki 1980 öncesinde, Doğal afette dahi; birçok bölgede devletin varlığını arayan, hatta devlete serzenişte bulunulmasına rağmen, Karadeniz'li; "Nerde bu devlet" demeden, "Doğal afeti biz davet ettik, ormanı kestik erozyona, toprak kaymalarına heyelana biz sebep olduk" der oldu.

Artık her durumda Devleti, onu yönetenleri suçlamak yerine, kendi öz eleştirisini vermeyi öğrendi.

Hak aramayı asla unutmadı. Cerattepe'de, Fırtına vadisinde doğanın katline göz yummadı. Ama eylem hakkını, ülke gelişiminin karşında değiş, yaşam alanlarının korunmasından yana kullandı.

Neden biliyor musunuz?

1980 öncesinden edindiği tecrübeden ötürü. Artık bir evde iki kardeş, biri sağcı, biri solcu deyip birbirinin düşmanı olma cesareti dahi gösteremez.

Bir süre önce, Karadeniz'de "Benim İçin Üzülme" diye, ulusal kanalların birinde biz dizi yayınladı. Kardeşi kardeşe düşman gösteren bu dizi, Karadeniz insanın sağ duyulu tepkisi nedeni ile yayından kaldırıldı.

Kısacası; Karadeniz insanı bilinçli artık. Provokasyona gelmez. Hatırlayın Maçka'daki polisin Terörle çatışmasını. Çatışma esnasında polise silahını yetiştiren, Maçka'nın insanı değil miydi?. Çatışmaya destek veren, hatta bizzat canını ortaya koyarak içine atlayan Karadeniz insanı değil miydi?.

Bir daha provoke edilebilir mi?

Bir zamanlar Çorum'da, K.Maraş'ta, Sivas'da, provokasyonlar sonucu, insanlar birbirine düşürüldü, canlara kıyıldı. Onlarca masum insan hayatlarından oldu. K.Maraş'ta yakın tarihte denenmeye çalışıldı, fakat K.Maraş insanı, geçmişte edindiği tecrübeden ötürü asla pirim vermedi bu durumlara.

Şimdi de hiç alakasız yerlerde, alakasız provokasyonlar yapılmaya çalışılıyor. İzmir'in, İzmir insanın hiç tecrübesi ve alakası olmadığı konular, bir bakıyorsunuz İzmir'in gündemin de.

Türk milleti; Batısı ile Doğusu ile, Kuzeyi ile Güneyi ile, o kadar çok tecrübe edindi ki?

Ne Kürt'ü Türk'e, Ne Sunni'yi Alevi'ye düşman edemeyeceğiniz gibi, diğer alt kimliği farklı olan 82 milyon Türk'ü de provoke edemeden, tarih de olduğu gibi Ege'den bu ülkeyi terk etmek zorunda kalacaksınız.

Hiç mi ders almadın tarihten !!??Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Fare Kapanı Var!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Pisagor 8.Sınıfta Böyle Öğretiliyorsa…

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Ayna Misali

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Türkiye Her Durumda Kazanacak

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Hacı Bektaş Veli Yılı- 2021

Şevket Demir

Şevket Demir

Veren El Alan Elden Üstündür

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: