rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.722 (1.605)

Toplam Ziyaret: 19.150.962 (17.384.028)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Eylül 2020
Sayı : 862
Bu kayıt toplam
142 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer
Şevket Demir
Şevket Demir

KORONA HASTALIĞINA YAKALANMAK, UTANILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR

Korona hastalığına yakalanmak utanılacak bir şey değildir. Ancak bulaşıcı hastalığa yakalanıp karantina kurallarına uymamak, bu virüs hastalığının belirtileri olduğu halde hastaneye gitmemek ve insanlara bulaştırmak, ölümlerine sebep olmak en büyük ayıp, en büyük kusur ve en büyük günahtır.

*Samsun İl Sağlık Müdürü, şehirde korona virüs testi pozitif çıkan ya da şüpheli temas nedeniyle evlerinde karantinada olması gereken 262 kişinin konutlarında bulunamadığını söyledi.

*Farklı ilerimizde de aynı durum söz konusu olup bu duyarsız ve sorumsuz insanlar hem kendilerinin hem de çevrelerindeki insanların hastalanmasına ve ölmesine sebep olmaktadırlar.

Her gün onlarca insanın öldüğünü ve bin-iki bin civarında yeni vakaların meydana geldiğini haberlerde dinlemekte veya gazete ve internet sayfalarında okumaktayız.

Ancak bu hastalığa yakalanan kişilerin tam iyileşmeden, karantina süresini beklemeden insanların arasına karıştığını veya karantinayken yakın çevresinin karantina kuralarını uymadığını, bir araya geldiklerine bu hastalığı başkalarına bulaştırdığına şahit olmaktayız.

Devlet, hastalığın bulaşıcı olduğunu, bunun insanların ölümüne sebep olacağını, bu hastalığa yakalanmamak ve insanlara bulaştırılmaması için her gün bilgi veriyor, ancak çevremize baktığımızda duyarsız insanların her tarafta cirit attığını görmekteyiz.

İnancımızda kuran-ı kerim maide suresinde; her kim haksız yere bir kişiyi öldürürse sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kimi de bir masumun öldürülmesine engel olup yaşamasını sağlarsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur demektedir.

Bu hastalığın bulaşıcı olduğunu bildiği halde hastaneye gitmeyen, karantina kuralarına uymayarak başkalarına bulaştıran ve insanların ölmesine sebep olan kişi aynı zamanda insan hayatının kutsallığına inanmadığını ve başkalarına karşı hiçbir merhamet duygusu taşımadığını da göstermiş olur.

İnsanları silah veya bıçak ile öldürenlere katil diyoruz. Bunlara da ciddi hapis cezaları veriliyor. İnsanların ölümüne sebep olan bu duyarsız insanlara da ciddi ceza davaları açılmalı ve gereken cezalar verilmelidir. 81 İlimizde maske zorunlu olduğu halde maalesef bunun uygulanmadığına şahit olmaktayız.

Maske takmayanlar her yerde denetlenmeli ve ceza istinasız kesilmelidir.

Hastalığı pozitif çıkanlar ve hasta yakınları karantina kuralına uymadıkları takdirde caydırıcı ciddi para cezası ve insanların hastalanmasına ve ölmesine sebep olmaktan ceza davaları açılmalıdır.

Kendimize, kronik hastalığı olanlara ve yaşlı insanlara saygı duyuyorsak lütfen duyarlı olalım.Son Köşe Yazıları:
Abdi Satıroğlu

Abdi Satıroğlu

Uyduk Hazır Olan İmama!

Mahiye Morgül

Mahiye Morgül

Rize'de Antik Bahriye Körfezi Askoroz

Melike Zafer Gürgen

Melike Zafer Gürgen

Koza-Kelebek- Yaşam Yolu

Mehtap Gencer

Mehtap Gencer

Mutlu Ol Kalbim

Şinasi Şirin

Şinasi Şirin

Dünya Nerde? Çin Nerde? Biz Nerede?

M. Can Özkardeşler

M. Can Özkardeşler

Başöğretmenimiz

Şevket Demir

Şevket Demir

İbrahim Ethem Hazretleri

Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: