ANASAYFA ·  HABER ARŞİVİ ·  BİZE ULAŞIN ·  SERİ İLANLAR  

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz...
  Önceki «  Sayı : 593 / 01.04.2015  
/1.12.2008  /  HABER NO.1434
Share

'Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik' kursu açılıyor
'Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik' kursu açılıyor


Mersin EBOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, sağlık kuruluşlarında hasta ile ilgili kayıt, dosyalama, istatistik ve arşiv sisteminin düzenli olarak tutulması ve yazışmaların sağlıklı yürütülmesi için ara insan gücü yetiştirme amacıyla "Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik" kursu açacaklarını söyledi.

Dinçer, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında 1 Aralık 2008 tarihinde başlayacak Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik kursunun amacının, tıp ve sağlık teknolojisin çeşitli dallarında bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguların derlenmesi, düzenlenmesi ve araştırıcıların hizmetine sunulması konularında ve tıbbı sekreterlik alanında ihtiyaç duyulan sağlık elemanı yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Dinçer, "Tıbbı dokümantasyon ve tıbbı sekreterlik alanında çalışmak isteyenler insan ilişkilerinde uyumlu, yabancı dil ve bilgisayar öğrenmeye meraklı, çalışmalarında dikkatli ve titiz olmayı benimseyen kişiler olması gerekmektedir" dedi.

Başkan Dinçer, Tıbbi Dokümüntasyon ve Tıbbi Sekreterlik programında temel tıp dersleri ve mesleki dersler yer aldığına işaret ederek, "Kursumuz, Birlik bünyesinde kurulu METEM Eğitim Merkezinde (Atatürk lisesi yanı Eski Çocuk Esirgeme Kurumu Tel. 237 52 99) eğitim merkezinde verilecektir.

Kursiyerler Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Sema Erden tarafından Tıbbi dokümüntasyon temel ilkeleri, sağlık arşivleri sistem ve uygulamaları, tıbbi terminoloji, sağlık kodlama sistemleri, sağlık bilgi sistem ve analizi, bilgisayar, sağlık hizmetleri yönetimi, araştırma yöntemleri, büro teknikleri ve yönetimi, iletişim becerileri, güzel konuşma ve diksiyon ve sağlık hizmetlerinde halkla ilişkiler başlığı altında eğitime tabi tutulacaklardır.

Toplam bir ay sürecek olan kurs haftada 5 gün, günde 3 saat olmak üzere toplamda bir ay ve 60 saat sürecektir" dedi.

Başkan Dinçer, "Temelde büro işi niteliği taşıyan bir meslek dalı olan tıbbı dokümantasyon ve tıbbi sekreterlik, tıp ve sağlık biliminin dökümlerini araştırma,bulgularının derlenmesi, hizmete sunulması, saklanması ve ilgililere iletilmesiyle meşgul olurlar, mezunlar "Tıbbi dokümüntasyon meslek elemanı ünvanı ile resmi ve özel hastanelerde, kliniklerle ve eczanelerde görev alırlar" şeklinde açıklamasını tamamladı.Toplam 4607 kez okundu.
Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlamak amacı ile kullanılamaz.

Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.


mersin@mersintercuman.com


 » KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ABDİ SATIROĞLU

Abdi Satıroğlu
Yeni Otogar

Şimdiye kadar bu konuya girmedim. Girmek de istemedim. Ancak; 'farz oldu'' desem yeridir. Herkes, her yerde yeni otogarı konuşup konuşturuyor.

Tartışmalar durmak bilmiyor. Kimine göre pahalı kimine göre ucuz. Vatandaşın bir çıkarı olmadığı ortada. Bu uğ...
  MAHİYE MORGÜL

Mahiye Morgül
Antik Tarihte Ulu Analarımız (1)

1.Artemis: Kuruş ile Semiramis'in kızıdır. Karadeniz ve Kafkasya'dan kadın ordular topladı. Kardeşi Serhaz'ın ordusuyla birlikte Atina'ya kadar gidip Anadolu'dan kaçırılmış kızlarımızı oğullarımızı ve bilim adamlarımızı kölelikten kurtardı. Efes'te anıt mü...
  MEHMET EMİN AYDINBAŞ

Mehmet Emin Aydınbaş
İki Yanlıştan Bir Doğru Çıkmaz

Konumuz Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında çıkmış bulunan kriz ile ilgili. Bu konuda herkes siyasal pozisyonuna, meşrep ve karakterine uygun bir yorumda bulundu bulunuyor. Bir kısmı bundan nasıl siyasi bir rant çıkarırım peşinde. Bir kısmına ise, yüreğini yakıp k...
  MELİKE ZAFER

Melike Zafer
Bu Öğrenci Kimdir?

Bir üniversite profesörü öğrencilerine şu soruyu sorar;

- Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?

Cesur bir öğrenci ayağa kalkar ve cevaplar;

- Evet, her şeyi Tanrı yarattı!

Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine evet efendim diye cevapla...
  MUSTAFA ONGUN

Mustafa Ongun
Asil Azmaz

Allah'ım nereden başlasam bilmem. Kimin eli kimin cebinde kim kimin aleyhinde belli değil. Hep yalan dolan, hep çıkar, hep dünyalık. Gözümüz hiç doymuyor. Ahireti unuttuk. Kardeşliği unuttuk. Hep "ben" dedik "biz"i unuttuk. Ben bilirim, ben yaparım ben ben...
  GÜLSEN METİN

Gülsen Metin
Ana Babaları Suçlarız Ama Eğitmeyiz…

Oğlum doğduğunda yanımda annem vardı. Annem kendi çocuklarından tecrübe kazanmış, torunlarıyla bilgilerini perçinlemişti, bense daha yolun çok başında, oğluma zarar vermeden nasıl kucağımda tutacağımın derdindeydim.

İlk gece herkes uyurken onca ağrıya sızıya r...