ANASAYFA ·  HABER ARŞİVİ ·  BİZE ULAŞIN ·  SERİ İLANLAR  

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz...
  Önceki «  Sayı : 564 / 09.09.2014  
29.10.2007  /  HABER NO.675
Share

Organik Tarım Zirvesi yapıldı
Organik Tarım Zirvesi yapıldı


Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların insan ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve Türkiye'nin organik tarımda için gerekli altyapı avantajlarını anlatmak için düzenlenen Organik Tarım Zirvesi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı. .

Dünyada 25 milyar dolarlık pazara sahip Organik Tarım ürünlerinde Türkiye 37 milyon dolarlık paya sahip.

İnsan gücü, toprak kalitesi, iklimi ve 11 binden fazla endemik türle zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olan Türkiye'nin Organik Tarım'la kazanacağı fırsatları tanıtmak amacıyla MTSO bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Avrupa Birliği (AB) Bilgi Bürosu tarafından düzenlenen, zirveye ilgi büyüktü.

Türkiye'de Organik Tarıma dikkat çekmek amacıyla düzenlenen zirvede konuşan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Sefa Çakır, organik tarım uygulamalarında devlet desteğinin şart olduğunu söyledi. Hakan Sefa Çakır yaptığı konuşmada organik tarımı sadece ekonomik açıdan ele alınmaması gerektiğini aynı zamanda sağlıklı bir gelecek açısından önemli olduğunu belirtti.

Zirvenin sunum bölümünde konuşan, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezihi Uygur, dünyada yanlış ve aşırı sulama yöntemleri, bilinçsiz ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı organik tarıma geçişin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Çukurova'da ‘beyaz altın' olarak bilinen pamuk üretimindeki tükenişin sebebinin bilinçsiz tarım olduğunu ifade eden Uygur organik tarıma karşı Türkiye'nin kayıtsız kalamayacağını ifade etti.

Bölgedeki, ziraat odaları ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanında Çevre il ve ilçelerden gelen üreticilerin de katıldığı zirveye ilgi yoğundu. Zirve sonrasında katılımcıların ortak görüşü Türkiye'nin iklim, toprak yapısı, biyolojik çeşitlilik gibi avantajlarıyla Organik Tarım sektöründe önemli avantajlara sahip olmasıydı.

Katılımcılar, Türk tarımındaki olumsuzlukların organik tarımla aşılabileceğini belirterek, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası AB Yerel Bilgi Bürosu'nun düzenlediği zirve sayesinde, üreticilerin ilgisini çekmeye çalıştıklarını, zirveye katılımın kendilerini umutlandırdığını belirtti.

Zirveyle ilgili açıklama yapan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Sefa Çakır; Organik tarım sektörünün herkesin kazançlı çıkacağı bir tarım ve yaşama biçimi olduğunu söyleyerek, organik tarım ve dolayısıyla kırsal kalkınma Türkiye'nin çıkış yolu konumunda olmasına dikkat çekti.

Çakır; “Gelişmiş ve zengin ülkelerde, insanlar ilaçlı domatesi yemek, kokmayan çiçeği vazosuna koymak istemiyor. Bu açıdan organik tarım sektörü büyük bir pazar. Diğer taraftan organik tarım yaygınlaştıkça, çığ gibi büyüyen çevre sorunlarımıza da çare oluşturacak” dedi.

Organik Tarım (Ekolojik Tarım-Biyolojik Tarım) Nedir?

Artan nüfusu beslemeyebilmek için tarımsal üretimi artırmada kullanılan kimyasalların (ilaç, gübre, vb) insan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini ortaya çıkmasıyla birlikte, kimyasal gübre, tarım ilaçları yerine aynı görevi yapan organik gübre ve biyolojik savaş yöntemleri temeline dayanan Ekolojik Tarım Sistemi geliştirilmiştir. FAO ve Avrupa Birliği tarafından konvansiyonel tarıma alternatif olarak da kabul edilen bu üretim şekli değişik ülkelerde farklı isimlerle anılmakta.

Almanca ve Kuzey Avrupa dillerinde “Ekolojik Tarım”, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca'da “Biyolojik Tarım”, İngilizce'de “Organik Tarım” Türkiye'de ise “Ekolojik veya Organik Tarım” eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmak, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini tarımda kullanmak, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şekli olan Organik Tarım, ilk defa 1910 yılında Avrupa'da uygulanmaya başlanmıştır.

Kontrollü üretimse 1930'larda yaygınlaşmış, zaman içerisinde küçük çapta da olsa artan oranda bir gelişme göstermiş ve 1970'li yıllarda ticari önemi farkedilmiştir. 1972'de Almanya'da Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu'nun (IFAOM) kurulmasıyla daha düzenli bir hale gelmiştir.

IFAOM, tüm dünyadaki ekolojik tarım hareketlerini bir çatı altında toplamayı, hareketin gelişimini sağlıklı bir şekilde yönlendirmeyi, gerekli standart ve yönetmelikleri hazırlamayı, tüm gelişmeleri üyelerine ve çiftçilere aktarmayı amaçlamaktadır.
Toplam 1049 kez okundu.
Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlamak amacı ile kullanılamaz.

Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.


mersin@mersintercuman.com


 » KÖŞE YAZARLARIMIZ
  ABDİ SATIROĞLU

Abdi Satıroğlu
Koltuk Sevdası

İstifa, siyasette bir erdemliliktir. Doğru olan budur.

Ancak güzel ülkemizde, böyle bir erdemden herkes bihabermiş gibi yaşamını sürdürüyor.

Olası bir yanlışlıkta, doğusundan batısına saç baş yolduran siyasilerimiz bırakın istifa etmeyi, pişkin pişkin sırıt...
  MAHİYE MORGÜL

Mahiye Morgül
GATS Sözleşmesi ve Millî Eğitim

GATS Sözleşmesi, Din Dersini de Diyanet'i de Kaldırıyor

Hizmetlerin Piyasaya Devredilmesini taahhüt eden GATS Sözleşmesini imzalayan Tansu Çiller'den beri adım adım buraya getirildik. Yakında Din Dersi de kalkacak, aha söylüyorum. Diyanet İşleri ...
  MEHMET EMİN AYDINBAŞ

Mehmet Emin Aydınbaş
Yeni Toplumsal Sözleşme Mümkün mü?

Geçen haftaki yazımda, Türkiye'nin tarihinde ilk defa, kendi iradesi ile hem de demokratik süreçleri işleterek dünya sistemi içerisinde kendisine yeni bir rol ve konum tanımlamakta olduğundan bahsettim. Böyle bir faaliyetin hayata geçebilmesinin ilk şartı (demokr...
  MELİKE ZAFER

Melike Zafer
Peki Ya Sonra Senyör ? :)

Beğeneceğinizi umduğum hikayeyi yorumsuz paylaşmak istedim sizlerle;

........

Bir Meksika sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı işadamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur.

Kayığın içinde, henüz tutulmuş birkaç ton balığı bulunmaktadır.

Ameri...
  ŞİNASİ ŞİRİN

Şinasi Şirin
CHP - Kurultay ve Demokrasi

CHP olağanüstü kurultayını yaptı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, seçildiği tarihten itibaren 10 (on) seçime girdi on'undan da başarısızlıkla çıktı. En son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki muhalefet partisinin toplam oy oranı bile rakiplerinin çok altında kalar...
  BEKTAŞ ADIGÜZEL

Bektaş Adıgüzel
Kendisi Batmış Numan Kurtulmuş

Siyasette kartvizit değiştiren eski aktörlerin başrolde olduğu yeni dönem başladı. Adam bulamayınca adamcıklarla ancak bu kadar hükümet kurulur.12 yıldır Türkiye'yi yöneten eski adamlarla yeni bir dönem nasıl olacaksa... Nasıl bir değişim nasıl bir takla buna yür...
  AHMET AKIN

Ahmet Akın
Eğitimin Kalitesi Düştükçe Yurttaşlık Bilinci Azalıyor

Klasikleşmiş bir söz vardır; "Eğitim Şart". Bu sözü kullanmayı çok severiz ama hiçbir şey yapmayız. Sadece espri olarak kalır. Kaliteli eğitim iyi yetişmiş öğretmenlerle olur. Son dönemlerde, öğretmenlerimizin vizyon sahibi, donanımlı ve sevgi dolu olarak ...
  MEHMET ÇALIŞKAN

Mehmet Çalışkan
Otogarıda mı?

Aylardır süren bu belirsiz durum, kent halkının canını sıkmaktadır. Ancak yeni belediye başkanımız yeni bir olayı daha gün yüzüne çıkardı. Geçmişte Otogarın ne kadar ucuza kiralandığını ortaya çıkardı.

Bizi nasıl kandırmışlar…

Şu nasıl işse, Mersin o...