rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

11 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 3.409 (3.274)

Toplam Ziyaret: 24.394.140 (22.369.523)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
29 Kasım 2021
Sayı : 920
Bu kayıt toplam
724 kez okundu.
fb sharer

'KENT VANDALLARINDAN BIKTIK'

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2021 yılı Kasım ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

'Kent vandallarından bıktık'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Limanı'nın genişlemesi ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava ve ardından yaşanan süreçle ilgili hatırlatmada bulunan Başkan Seçer, Mersin'in ana konteyner limanı ihtiyacının Cumhur İttifakı'na mensup milletvekilleri tarafından da TBMM'de gündeme getirildiğini söyledi.

Milletvekillerine teşekkür eden Başkan Seçer, "Diliyorum kentin diğer bileşenleri ve aktörleri de bu sese kulak verir ve Mersinimiz adına gerekli mücadeleyi sürdürürler" diye konuştu. Başkan Seçer, vatandaşlara süreci takip etmeleri çağrısında bulunarak, kendilerinin de davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Mersin Limanı'nın genişlemesiyle ilgili dava gündeme geldi

Başkan Seçer, Mersin Limanı'nın genişlemesi ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı dava ve ilgili süreci yeniden hatırlatarak, "Mersin 2. İdare Mahkemesi'ne 29 Nisan 2021 tarihinde açılan davanın sonucunu şöyle karara bağlamıştı yargı; kapasite artışı işleminin gelecekte telafisi güç zararlar doğuracağını belirterek Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin; bizim; açtığımız davada; bazı sivil toplum örgütlerinin de müdahil olarak katıldığı davada; yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Ardından Adana Bölge Mahkemesi de 6 Ekim 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararını uygun buldu ve oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararını onadı. Yani burada liman genişleme çalışmaları gelecekte telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir diye hem 2. İdare Mahkemesi hem de Adana Bölge Mahkemesi bizim bu müracaatımızı haklı bulmuş ve ÇED olumlu raporunun yürütmesini durdurmuş" dedi.

Mersin Liman İşletmeciliği A.Ş.'nin maddi bedel ödeyerek hazırlattığı rapora dikkat çekerek, sürecin takipçisi olacaklarının altını çizen Başkan Seçer, vatandaşların da konuyu takip etmesini isteyerek şunları söyledi:

"Bu süreçte Mersin Liman İşletmeciliği A.Ş.; İstanbul Teknik Üniversitesi Konut Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Döner Sermaye adına ücret yatırarak Mimarlık Fakültesi Şehir ve Planlama Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir heyete, kapasite artışının sorun teşkil etmediğine dair bir rapor hazırlatmıştı. Bunu daha önce de Meclis'e getirmiştik.

Bu rapor mahkemenin talebi doğrultusunda değil tamamen firmanın kendi talebi doğrultusunda maddi bedeli ödenerek oluşturulmuş bir rapordur. Bunun altını çizerek vatandaşlarımızla özellikle paylaşmak istiyorum.

Çünkü mahkemenin elinde yasal olarak hazırlanmış ve kapasite artışının sakıncalarını tek tek ortaya koyan ve yapılacak artışın şehircilik ilkelerine ve kamu yararına uygun olmadığına dair kanaatleri içeren bir bilirkişi raporu zaten bulunmaktadır. Buna karşın Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği ara karar doğrultusunda; bu da önemli, bir ara karar veriyor; beş kişilik yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulması ve naip üye atanması yönünde de karar veriyor.

Bu bilirkişi heyeti de Mersin Limanı'nda 17 Kasım'da incelemelerde bulundu. Daha önce bu sürecin Mersin kamuoyu tarafından dikkatle takip edilmesi konusunda ben Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak burada defaatle görevimi yerine getirdim.

Vatandaşlarımızın bu konuyu takip etmesini istiyorum. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu davanın, bu yapılan uygulamaya konan projenin ve şehrimiz için de uygun olmayacağının ısrarla altını çizdiğimiz bu projenin takipçisi olacağız."

Seçer, tahrip edilen tuvaletlere ilişkin konuştu

Başkan Seçer, 2020 yılında özellikle parklarda ve rekreasyon alanlarında vatandaşlardan alınan talepler doğrultusunda kent tuvaletleri oluşturduklarını ifade ederek, "Kültür Park'ta 4, Atatürk Parkı'nda 2, Güvenpark'ta 1, Tarsus Haydar Aliyev Parkı ve Tarsus Devlet Parkı'nda birer tane olmak üzere toplam 2, Erdemli Tömük ve Güzeldağ Sitesi önünde toplam 2, Aydıncık Park içinde 1, Bozyazı Hal yanında 1, Anamur Rauf Denktaş Parkı'nda 1 ve Mezitli Vivaldi Sitesi önünde 1 adet olmak üzere toplam 15 adet tuvaleti vatandaşın hizmetine sunduk. Bu bir bedel karşılığı kullanıma açık bir tuvalet değil. Burada deterjandan tuvalet kağıdına, peçetesine, havlusuna kadar her şey var.

Her türlü medeni malzemeyi oraya bırakmışız. Standart olarak da temizlik sabah 08.00'de başlıyor. Hatta son dönemlerde erkene aldırdık. Sabah spor yapan vatandaşlarımızın talebi üzerine sabah saat 06.00 gibi başlıyorlar, gecenin 12'sine kadar da bu turnikeyi yapıyorlar, tuvaletlerimizi temizliyorlar. İşin temizliği bir yana biz kent vandallarından bıktık. Gerçekten içler acısı bir durum.

Tuvaletlere zarar veriyorlar, lavaboları, kapıları kırıyorlar. Kapıları yakıyorlar. En son başımıza gelen bir hadise. Sanıyorum Erdemli Tömük'te tuvaletin kapısını yakmışlar" dedi.

"Tuvaletleri bir işletmeciye de verebilirdik"

Tuvaletlere konulan tüm hijyen malzemelerinin vatandaşlar tarafından alındığını da sözlerine ekleyen Seçer, "Bu konuda bir daha uyarıda bulunmak istedim. Biz bunu bir işletmeciye de verebilirdik. Vatandaşlarımız bundan bilabedel faydalansın istedik ama bunu sağlarken de temiz bir tuvalet olsun.

Tuvaleti yapmak sorun değil ama onun bakımını sürdürebilmek, onu koruyabilmek asıl mesele olan. Bu serzenişimizden de daha doğrusu bu uyarımızdan da bilgilendirmemizden de zaten bu anlaşılıyor. Yoksa şikâyet ettiğimiz yok. Bir anlamda tedbir alınacaktır.

Gerekirse tuvaletleri işletmecilere vereceğiz 7/24 bedeli karşılığı ama tabii ki yine hijyen ve tertemiz olması kaydıyla da onların işletmesine sunacağız, öyle görünüyor" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Eğitimli elemana ihtiyaç var'

_assets/fotograflar

Gültak'tan Güneş Mahallesi'ne ziyaret

_assets/fotograflar

Vali-Sanayici buluşmaları sürüyor

_assets/fotograflar

'İlk Nefes Çantası' Toroslar'dan

_assets/fotograflar

İklim değişikliği için imza atıldı

_assets/fotograflar

Başkan Tarhan semt pazarını gezdi

_assets/fotograflar

Turgut Reis Kültür ve Sanat Evi açıldı

_assets/fotograflar

Seçer'den İstiklal Caddesi'ne ziyaret

_assets/fotograflar

Kadınlar süs bitkisi üretecek

_assets/fotograflar

Çaltıbozkır lavanta bahçesi

close 'Kent vandallarından bıktık'
'Kent vandallarından bıktık'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: