rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

11 Ağustos 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 3.420 (3.285)

Toplam Ziyaret: 24.394.151 (22.369.534)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
26 Haziran 2022
Sayı : 948
Bu kayıt toplam
258 kez okundu.
fb sharer

'TOPLU TAŞIMA, KAMU HİZMETİDİR'

Şoför esnafıyla Kongre ve Sergi Sarayı Meclis Salonu'nda bir araya gelen Başkan Seçer'e, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tarık İrde ile Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu eşlik etti.

'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yapılan toplantıların istişare edebilmek adına önemli olduğuna değinerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, "Diyalog varsa dağ gibi sorunlar bir nokta haline geliyor. Eğer diyalog yoksa, iletişim yoksa, tarafların birbirinden haberi yoksa ya da gerçekler birinci ağızdan aktarılmıyorsa küçücük sorunlar dağ gibi büyük hale geliyor. Bu sebeple insanlarla bir araya gelmek, konuşmak, sorunları çözmek ya da ortak çalışma alanlarında fikir alışverişinde bulunmak her zaman için yararlı diye düşünüyorum" dedi.

Kentte ulaşım hizmeti veren kooperatiflerin yaşadığı sorunların çözüme ulaşmasını sağladıklarını ifade eden Başkan Seçer, mevcut yasalara göre hareket ettiklerini de vurgulayarak, "Genel anlamda mutlaka her kooperatifin, her bölgenin, hatta her hattın sorunları olabiliyor bunları zaman zaman benim de yaptığım katkılarla çözüme ulaşmasını sağlıyoruz.

Bu kararları alırken de bizim referans alacağımız ya da sınırlarını aşmayacağımız yasalar vardır, mevzuatlar vardır. O mevzuatlar yasalar çerçevesinde biz bu kararları almak zorundayız" dedi.

Son dönemlerde yaşanan ekonomik süreçten taşıma sektörünün de olumsuz etkilendiğine vurgu yapan Başkan Seçer, "Olağanüstü şartlardan geçiyor ülke. Sadece taşımacılık sektörü değil, ekonomik alanda olan her sektör ve tabii ki bundan direk ya da dolaylı tesir gören vatandaşlarımız var. Sizi ilgilendiren temel girdi maliyetleri mazot. En çok fiyat artışına maruz kalan emtia da akaryakıt fiyatları. Bu artışlar hepimizin dengesini bozdu" dedi.

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi'nin kooperatiflerden farklı bir bakış açısıyla taşıma hizmeti verdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Biz toplu taşımayı bir ekonomik sektör olarak göremeyiz, bir kamu hizmeti olarak görürüz ve dengeleri kurarak bu hizmeti vermeye çalışırız. Bu fiyat dalgalanmaları dengelerimizi de altüst etti.

Yani sizle bizim aramızda olan dengeleri de bozdu. Toplu taşıma yaparken belediye otobüslerinin fiyatlarıyla minibüsçü esnafının, halk otobüsü işleten esnafın uyguladığı fiyatlar arasında fark var. Bu Türkiye'nin her tarafında böyle.

Kooperatiflerin, Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşımada öğrencilere yönelik 1 TL'lik uygulamasını eleştirdiklerini de anımsatan Seçer, "Hep beraber konuşulan en önemli konulardan bir tanesi de; biliyorum bütün kooperatifler, özellikle öğrencinin yoğun olduğu merkezdeki kooperatifler; 'Başkan neden öğrencilere 1 liraya hizmet sunuyor. Bu dengeleri bozuyor' diyor. Birinci ağızdan beni dinleyin, rakamları vereyim, tablo nedir, acaba ne yapmamız gerekiyor? Birlikte karar verelim. Öğrenci dediğin senin evladın, senin torunun, senin oğlun, yeğenin. Neticede fayda sağladığımız o insanlar. Yani hepimizin çocukları." dedi.

Seçer, Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşımada uyguladığı mevcut fiyat tarifelerinin bilgilerini de paylaştı. Mersin'in gelir dağılımında adaletsizliğin yaşandığı bir yer olduğunu hatırlatan Başkan Seçer şunları söyledi:

"Şu anda mevcut yürürlükteki fiyatlarımız bizim; 4.75 tam bilet, indirimli 3 TL, öğretmen 4.30, öğrenci 2 TL ve bir de abonman kartı olan öğrencilere 1 TL. Biz buranın öğrenci kenti olmasını istiyoruz. Buraya ne kadar çok öğrenci gelirse burada halk kazanır, esnaf kazanır.

Diğer taraftan da Mersin'in bir toplumsal gerçeği var. Mersin Türkiye'de gelir dağılımında adaletsizliğin yaşandığı 3 ilden biridir. Yani 10 lira kazanan da var. 10 kuruş kazanan da var. Günlük şimdi 10 kuruş kazanan ailenin çocuğu ne olacak? Hepinizin çocuğu yok mu yani? Hatta minibüsümüz var çok şükür ama çocuğu gönder bakalım Ankara'ya, İstanbul'a ya da Adana'ya, nasıl okutacağım diye kara kara düşünürsün."

Minibüsçü ve otobüsçü esnafının şikayetlerinden dolayı kart sayılarını incelediğini ifade eden ve sayılar hakkında bilgi veren Seçer, "28 bin 807 toplam kart sayısı.

Bunun 4 bin 737'si abonman kartı. Yani yaklaşık olarak 24 bin 100 kişi, 2 liraya biniyor. 4 bin 737 kişi de 1 liraya biniyor. Tablo bu. Yani 7'de 1'i."dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Eğitimli elemana ihtiyaç var'

_assets/fotograflar

Gültak'tan Güneş Mahallesi'ne ziyaret

_assets/fotograflar

Vali-Sanayici buluşmaları sürüyor

_assets/fotograflar

'İlk Nefes Çantası' Toroslar'dan

_assets/fotograflar

İklim değişikliği için imza atıldı

_assets/fotograflar

Başkan Tarhan semt pazarını gezdi

_assets/fotograflar

Turgut Reis Kültür ve Sanat Evi açıldı

_assets/fotograflar

Seçer'den İstiklal Caddesi'ne ziyaret

_assets/fotograflar

Kadınlar süs bitkisi üretecek

_assets/fotograflar

Çaltıbozkır lavanta bahçesi

close 'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'
'Toplu taşıma, kamu hizmetidir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: