rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

02 Şubat 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 1.632 (1.505)

Toplam Ziyaret: 25.684.034 (23.607.221)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
21 Ağustos 2022
Sayı : 956
Bu kayıt toplam
417 kez okundu.
fb sharer

OMUZ OMUZA HALAY ÇEKİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ çalışanlarını kapsayan; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Belediye İş Sendikası ve DİSK Genel İş arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ve kadrolu işçiler için ek protokolün İmza Töreni'ne katıldı. 8 bin 243 personeli kapsayan 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesi ile en düşük işçi maaşı 7 bin 268 TL oldu.

Omuz omuza halay çekildi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Seçer, "Ben iyi insanın, doğru insanın yanındayım. Ben alın teri ile çoluğuna çocuğuna rızkını götüren mesai arkadaşımın her zaman yanındayım. Herkes kendini iyi hissetsin. Ben sizin babanızım, abinizim, arkadaşınızım, kardeşinizim" dedi.

İmza töreninden önce işçiler tarafından davul, zurna ve alkışlarla karşılanan Başkan Seçer, Toplu İş Sözleşmesi'nin imzalarını attıktan sonra da, Atatürk Kültür Merkezi'nin bahçesinde işçi emekçilerle birlikte omuz omuza halay çekti.

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törene; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, DİSK-Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları ve işçiler katıldı.

Her 6 ayda artış uygulanacak

Yeni Toplu İş Sözleşmesi Kültür A.Ş.'de 4 bin 994, İmar A.Ş.'de 1343 ve MESKİ A.Ş.'de 1906 personel olmak üzere toplam 8 bin 243 personeli kapsıyor ve taban ücreti 250 TL'ye yükseltildi. Temmuz ayı itibariyle en düşük ücret 7 bin 268 TL oldu. 6 aylık süre içerisinde enflasyon farkına göre hesaplanacak ve her 6 ayda artış uygulanacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 556, MESKİ'de 282 kadrolu işçinin 245 TL ile 272 TL arasında olan yevmiyesi ise 1 Eylül itibariyle 286 TL'ye yükseltildi. Ayrıca toplamda 848 kadrolu işçiye 1 Eylül itibariyle ortalama yevmiyeye uygulanacak %5 zam, yeni taban ücreti üzerinden 286 TL'ye % 10 zam olarak güncellendi. 1 Eylül itibariyle ek protokol sonucu uygulanacak zamlar ile Büyükşehir Belediyesi'ndeki en düşük kadrolu işçinin günlük ücreti 314,60 TL oldu.

Başkan Seçer: "Hepinizle gurur duyuyorum"

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 'İşçiler seninle gurur duyuyor' sloganları ile sahneye çıktı ve işçi emekçilere seslenerek; "Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Görev sürem olan 31 Mart'tan bu yana beni halkıma mahcup etmediğiniz için, sizlerle gurur duyuyorum. Kafalar değişince ne çok şey değişti, değişmeye de devam edecek. Kimsenin endişesi olmasın" dedi.

Başkan Seçer, işçi emekçilere; "Bizi var eden, bizimle beraber yürüyen, gecesini gündüzüne katan, yağmur çamur demeden, çocuğum hasta demeden, aç kaldım, tok kaldım diye şikayette bulunmadan Mersin halkına hizmet eden mesai arkadaşlarım, hepinizi saygıyla selamlıyorum" şeklinde seslenerek, "Samimi bir itirafta bulunayım; ben sizi çok seviyorum, herkesten de daha fazla seviyorum. Çünkü hayatım boyunca hep çalışanın, alın teri dökenin, hakkıyla evine rızkını götürenin yanında oldum.

Çünkü benim hayatım da böyle geçti, onun için sizleri çok seviyorum. Hep beraber çok daha güzel işler yapacağız emin olun. Bizim kafamızın arkasında hiçbir plan yok. Bizim dünya malında gözümüz yok. Bizim hayattan hiçbir beklentimiz yok. Bizim hayattan beklentimiz kendimiz adına değil; ülkemiz adına, çocuklarımız adına, torunlarımız adına. Onun için inatla, şevkle, azimle, hırsla çok daha iyi işler yapacağız. Bunu da hep beraber yapacağız" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi'nde 11 bin personelin görev yaptığını hatırlatan Başkan Seçer, şunları söyledi:

"İşini yapmayan, işini savsaklayan, bankamatik memurlarıyla ilgili, eğer idare bir disiplin soruşturması yürütürse, 'benim siyasi görüşümden dolayı benim işime son verdiler ya da hakkımda tutanak tuttular' demek inandırıcı değil. 11 bin insan çalışıyor bu belediyede, 11 bin insan.

Bu belediyede çalışan insanların tamamı 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra mı bu belediyeye alındı? Peki, bu 11 bin insan, bugün Büyükşehir Belediyesi'ni yöneten Başkan'a, partisine oy veren insanlar mı ya da oy vermek zorunda olan insanlar mı? Biz bugün Türkiye'de ayrımcılıktan, adaletsizlikten dem vuruyoruz.

Başkan olarak diyorum ki, 'bana ayrımcılık yapmayın, ben Cumhuriyet Halk Partili bir Belediye Başkanıyım, partimle de gurur duyuyorum, ben Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu partinin belediye başkanıyım. Benim için bundan daha büyük hangi onur olabilir?'. Bize adaletsizlik yapmayın diyoruz. Bizim belediyemiz barış, huzur, kardeşliğin hüküm sürdüğü bir belediyedir. Tek amacı halkına hizmet olan bir belediyedir."

"Şubat ayında kadrolu işlerimizle sözleşme imzalayacağız"

Kadrolu işçileri ilgilendiren konularda da konuşan Seçer, "MESKİ bünyesinde ve Mersin Büyükşehir bünyesinde toplam 848 kadrolu çalışanımız var. Bu arkadaşlarımız 245 TL ile 272 TL arasında yevmiye alıyorlar şu anda. 1 Eylül itibariyle Toplu Sözleşme gereği %5 bir ücret farkı alacaklar.

Kadrolu işçilerimiz normalde Şubat ayında bizimle masaya oturacaklar, Toplu Sözleşme yapacaklar ama o süreye kadar bu olağanüstü gelişmelerden en az şekilde etkilensinler, biz de bir katkı yapalım diye %5'in üzerine, yani yeni taban ücretleri olan 286 TL'nin üzerine, %10'da biz ilave yaptık. Şu anda yapılan düzenlemeyle en düşük kadrolu işçinin günlük ücreti 314.6 TL'ye yükselmiş oldu.

Yani Ağustos ayındaki net ücreti 9 bin 424 TL olan kadrolu bir çalışanımız, Eylül ayı itibariyle 11 bin 719 TL ücret alacak. Şubat ayında da oturacağız, yine kadrolu işlerimizle de bir toplu sözleşme imzalayacağız" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Bilim Ulaştırma Tic. ve San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uyan, MESKİ Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Özgür tarafından imzalar atıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Sözümüzü yerine getirdik"

_assets/fotograflar

Bilim Merkezi yakında hizmette

_assets/fotograflar

Elvan'dan OSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Toroslar'dan kan bağışına destek

_assets/fotograflar

Mersin tertemiz

_assets/fotograflar

İkinci etap yenileme çalışmaları sürüyor

_assets/fotograflar

'Evimiz Atölye' projesi büyüyor

_assets/fotograflar

Güneş Mahallesi'nin çilesi bitiyor

_assets/fotograflar

Kitaplar paylaşıldı, çocukların yüzü güldü

_assets/fotograflar

Kulüp üyeleri döner partisinde buluştu

close Omuz omuza halay çekildi
Omuz omuza halay çekildi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: