rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

02 Şubat 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 1.716 (1.589)

Toplam Ziyaret: 25.684.118 (23.607.305)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Ağustos 2022
Sayı : 957
Bu kayıt toplam
395 kez okundu.
fb sharer

ESNAF, DİJİTAL PLATFORMA TAŞINDI

Yerel esnafı tüketici ile online platformda buluşturacak 'Esnaf Seninle' uygulaması hayata geçirildi. Telefonlara indirilecek 'Esnaf Seninle' uygulaması ile sağlanacak sipariş kolaylığı uluslararası şirketlerin hayata geçirdiği e-ticaret yarışında bir adım geri düşen yerel esnafa rekabet imkanı sağlayacak.

Esnaf, dijital platforma taşındı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Sistem, ücretsiz üyelik ve yüksek komisyon oranlarından arındırılması ile benzer uygulamalara göre esnafa önemli ayrıcalıklar sunuyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi desteğiyle hazırlanan 'Esnaf Seninle' Projesi Lansmanı düzenlendi.

'Esnafın Gücü Yeni Nesil Uygulamada Birleşiyor' sloganı ile hayata geçirilen 'Esnaf Seninle' uygulamasının Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtım törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in yanı sıra Mersin Vali Vekili İbrahim Küçük, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, STK, oda, dernek ve kooperatif başkanları katıldı.

Vali Vekili Küçük: "Çalışma esnafımıza hayırlı olsun"

Vali Vekili İbrahim Küçük lansmanda yaptığı konuşmasında, "Günümüzde üretim şekilleri, pazarlama ve ticaret anlayışı hızla değişiyor. Bu değişime ayak uyduranlar ayakta kalıyor, uyduramayanlar piyasalarda zor duruma düşüyor. Bu vesileyle, bu tür yenilikleri takip amaçlı oluşturulan bu çalışmanın, esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Başkan Seçer: "Önemli bir çalışma"

Konuşmasına, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin ve Mersin'de yaşayan vatandaşlar adına yapılan her güzel projenin destekçisi olduklarını söyleyerek başlayan Başkan Seçer, "Esnaf kardeşlerimiz adına çok değerli, önemli bir çalışma. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, yapılan her iyi çalışmanın yanındayız. Bu elektronik ticaret çalışmasının yanında olma nedenimiz de tamamen bu. Her şey esnaf için ve tepeden tırnağa yerli ve milli" dedi.

Pandemi döneminin, elektronik alışveriş başta olmak üzere teknoloji kullanımını yoğunlaştırdığına dikkat çeken Başkan Seçer, "Bu e-ticaret meselesi, aslında uzun süredir var olan bir konu. Özellikle gelişmiş ülkelerde, bizden daha önce kullanılmaya başlanmış bir uygulama. Bir pandemi öncesi e-ticaretteki yoğunluğu düşünün, bir de pandemi sonrasını düşünün. Çünkü pandemi ile beraber, bunun ne derece önemli yeni nesil bir alışveriş sistemi olduğu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

"Birliğimizin, beraberliğimizin daim olması"

Yazılımın hayata geçirilmesinde rol oynayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Başkan Seçer, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Türkiye büyüyor, gelişiyor. Bu ülkeye taş üstüne taş koyan her siyasetçinin önünde saygıyla eğiliyoruz. Şu hassasiyeti, siyasetçiler olarak göstermemiz lazım; dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan Türkiye'nin, bazı sıkıntıları olabilir. Bu zorlukları ve sıkıntıları aşmanın temel yolu da birliğimizin, beraberliğimizin daim olması."

Esnafla her daim iyi ilişkiler içerisinde olduklarını vurgulayan Başkan Seçer, "Esnafla ilişkilerimizin iyi olduğunu düşünüyorum. Anamur'dan Tarsus'a kadar bütün kooperatifleri, bütün aktörleri, ulaşım sorununu görüşmek için bir odada davet edip toplayıp, Mersin'in bu konusunu görüşen bir belediye yönetimi anlayışımız var. ESOB'la da, Ticaret ve Sanayi Odası'yla da çok değerli işbirliklerimiz var" dedi.

"Esnaflarımız büyük zorluk içinde"

Belediye olarak zaman zaman Mersin ile ilgili bazı araştırmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti:

"Birçok konuda araştırma yapıyoruz. Esnafla olan yeni bir araştırmadan bazı rakamları paylaşmak istiyorum. Araştırmamızda esnaflarımızın %17.2'sinin kiralarını ödeyemediğini, % 44.2'sinin ise kirasını düzenli ödeyemediğini tespit ettik. Bu şu anlama geliyor; 3'te 2'si kiracı olan esnaflarımızın büyük kısmının, kiralarını ödemede bu ekonomik konjonktürde sorun yaşadığını gözlemledik.

Öte yandan her iki esnaftan biri günümüzde borçlu ve borcunu geri ödemede sıkıntı yaşıyor. Yine esnafların %57,5 seviyesinde olan kısmı iş yerinin kapanacağı ya da işini kaybedeceği endişesi taşırken, %75.9'u geleceğini güvence altında görmüyor. Yine esnafların %81.3'ü, ekonomik durumun işlerini sekteye uğrattığını düşünüyor. Mersin'de esnaflarımızın %33.6'sı turizm sektörünün, %32,5'i sanayi sektörünün, %17.6'sı ise tarım sektörünün öne çıkmasını istiyor."

"Mersin'in her tarafından AVM'ler yükselmesin"

Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel esnafın daha da güçlenmesine yönelik kararlar aldıklarını ve Mersin'in her yerinden AVM'lerin yükselmesine karşı olduklarını kaydeden Başkan Seçer, "Başkanınız olarak benim tavsiyem, e-ticarete uygun mesleklerde mutlaka kendinizi güncelleyin ve ticaret uygulamasını da yaygın bir şekilde kullanın.

Sizler ekonominin lokomotifisiniz. Onun için yerel esnaf güçlensin, Mersin'in her tarafından AVM'ler yükselmesin istiyoruz. Zaten aldığımız kararlar AVM'lerin sayısının artmasına yönelik değil; yerel esnaflarımızın, konvansiyonel esnaflarımızın sayısının artması ve durumunun güçlenmesi için alınan kararlardır" ifadesini kullandı.

Kızıltan: "Türkiye çapında bir uygulama olacak"

Bütün Türkiye'nin yerel esnafın, yerel işletmelerin kalkınması için seferber olduğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, bu noktada esnaf için geliştirilen uygulamanın önemli olduğuna değinerek, "Bu projeye sahip çıkın. Esnaflarımız, işletmelerimiz kayıt olsun ve herkes bu uygulamayı indirsin. 'Esnaf Seninle' uygulaması, gerçekten Türkiye çapında bir uygulama olacak" diye konuştu.

Dinçer: "Tüketici ile esnafımızı buluşturacağız"

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, 2015 yılında 'Esnaf Seninle' dijital programının alt yapısını oluşturmaya başladıklarını, pandemi ile beraber de hız verdiklerini anlatarak, "Amacımız esnafımızın, tüccarımızın iş kapasitesini biraz daha yukarılara çekebilmek. Onlara ekonomik olarak biraz daha destek verebilmek.

Odalarımızın ve esnafımızın bu sisteme sahip çıkmasıyla, eminim ki Türkiye'de bir ilk olacağız ve birçok il bizi takip edecek. Biz bu yazılımı yaptık, tüketici ile esnafımızı buluşturacağız. Bizim bütün derdimiz bu. İnşallah yaptığımız bu dijital uygulama, Mersin esnafına büyük katkı sunar" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Sözümüzü yerine getirdik"

_assets/fotograflar

Bilim Merkezi yakında hizmette

_assets/fotograflar

Elvan'dan OSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Toroslar'dan kan bağışına destek

_assets/fotograflar

Mersin tertemiz

_assets/fotograflar

İkinci etap yenileme çalışmaları sürüyor

_assets/fotograflar

'Evimiz Atölye' projesi büyüyor

_assets/fotograflar

Güneş Mahallesi'nin çilesi bitiyor

_assets/fotograflar

Kitaplar paylaşıldı, çocukların yüzü güldü

_assets/fotograflar

Kulüp üyeleri döner partisinde buluştu

close Esnaf, dijital platforma taşındı
Esnaf, dijital platforma taşındı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: