rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

27 Eylül 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 7.556 (7.352)

Toplam Ziyaret: 24.769.674 (22.729.934)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
19 Haziran 2022
Sayı : 947
Bu kayıt toplam
442 kez okundu.
fb sharer

ÜRETİCİYE ÇOK YÖNLÜ DESTEK

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde kentte tarımsal ve hayvansal üretimi arttırmak, üreticiye destek olmak adına makine ekipman, fide-fidan, sulama borusu ve hayvan dağıtımlarını sürdürüyor.

Üreticiye çok yönlü destek
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Uzun vadeli projelerle hayata geçirilen desteklerin yeni sahipleri Akdeniz, Erdemli ve Toroslar'daki üreticiler oldu. Başkan Seçer'in katılımıyla Toroslar ilçesi Dalakderesi Mahallesi'nde "Destek Büyükşehir'den Üretim Çiftçiden" mottosuyla 'Sulama Borusu, Kaz ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni' düzenlendi. Başkan Seçer, Mersin'in önemli tarım topraklarına sahip zengin bir kent olduğunu söyleyerek, "Allah bize her şeyi vermiş. Denizi, dünyanın en yakışıklı Toros dağlarını, havası güzel, suyunu vermiş. Her şeyden önemlisi çalışkan, birbirine saygılı, sevgili halkını vermiş. Mersin halkı; böyle çalışan, üreten, taştan, topraktan ekmeğini çıkaran bir halktır" dedi.

Törende; Başkan Seçer'in yanı sıra, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Başkanı Hamit İzol, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Necmi Birim, Gıda Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Yusuf Değirmenci, Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mehmet Akdoğan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Nuri Demirbaş, Sulama Kooperatifleri Başkanları, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda üretici de yer aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticinin ihtiyaçları doğrultusunda sulama borusu, makine ekipman ve hayvan dağıtımı gibi çok yönlü desteklerini sürdürüyor. Sulama kooperatiflerine boru desteği de artarak devam ediyor. Düzenlenen törende; Akdeniz'e 3604 metre, Erdemli'ye 4000 metre ve Toroslar'a da 5012 metre olmak üzere toplamda 12 bin 616 metre hdpe borusu desteği yapıldı.

Erdemli Ziraat Odası'na 1 adet taş kırma makinesi, Toroslar ilçesi Ayvagediği Sulama Kooperatifi'ne 1 adet ceviz soyma makinesi ve Akdeniz Ziraat Odası'na 1 adet bitkisel atık kıyma makinesi dağıtıldı. Kadınların yükünü hafifletecek hamur yoğurma makineleri de muhtarlıklara teslim edildi. Toroslar'a 7, Akdeniz'e 6, Erdemli'ye de 2 olmak üzere toplam 15 adet hamur yoğurma makinası verildi.

Bu yıl 35'i kadın olmak üzere 50 yetiştiriciye 100'er adet kaz dağıtımı yapılacak. 5 üreticiye de 1000'er adet kaz verilecek. Ayrıca her yetiştiriciye, 600 kilogramlık yemler de teslim edilecek.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Milli ekonominin temeli ziraattır" sözünü anımsatarak konuşmasına başlayan Başkan Seçer, pandemi süreci ve Ukrayna'da yaşanan savaşın, tarımın değerini ortaya koyan son dönemlerin en önemli iki örneği olduğunu vurguladı.

Çiftçiliğin büyük emek gerektirdiğini ifade eden Başkan Seçer, "Çiftçinin kazandığı para anasının ak sütü gibi helaldir. Yağmur demez, çamur demez, fırtına demez, boran demez, çocuğum hasta demez. Çocuğuna ilaç almaz, gider ağacına atmak için ilacını alır. 'Çocuğuma daha sonra alırım. Hele şimdi idare edeyim' der. Şimdi böyle bir helal kazanç. Biz ne yapıyoruz Büyükşehir Belediyesi olarak? Hükümet olsaydık Vahap Seçer olarak farklı konuşurdum. Derdim ki, 'Tarım politikaları şu şekilde olmalı, bu şekilde olmalı'. Hükümetimi de uyarırdım, bakanı da uyarırdım.

Ben tarım komisyonunda görev yapmış bir parlamenterim. Plan bütçe komisyonunda görev yapmış bir parlamenterim. Tarımı da, tarımda üretimin ne olduğunu da, tarım desteklerini de pekâlâ bilirim. Gidişat doğru mu? Tartışılır. Vatandaş, çiftçi, üretici, 'Çok şükür, bereket versin' diyorsa söyleyecek hiçbir lafımız yok. Ama az önce söylediğim gibi, 'Sattığım üründen aldığım parayla, bir dahaki yılın üretimini yapamıyorum, evimin geçimini sağlayamıyorum' dediği noktada kafamızı önümüze eğip bir düşünmemiz lazım. İnadına, 'Ben doğru yapıyorum' demememiz lazım. Ben Mersin Büyükşehir Belediye Başkanıyım" diye konuştu.

Mersin'in önemli bir üretim ve tarım bölgesi olduğunun bilinciyle hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Seçer, "Mersin önemli tarım topraklarına ve imkanlarına sahip bir ilimizdir. Türkiye'nin en değerli illerinin başında gelir. Allah bize her şeyi vermiş. Denizi, dünyanın en yakışıklı Toros dağlarını, havası güzel, suyunu vermiş. Her şeyden önemlisi çalışkan, birbirine saygılı, sevgili halkını vermiş. Mersin halkı; böyle çalışan, üreten, taştan, topraktan ekmeğini çıkaran bir halktır" diye konuştu.

Projelerde kadınlara pozitif ayrımcı bir anlayışla yaklaştıklarını ve Belediye kademelerinde de aynı anlayışı yürüttüklerini ifade eden Başkan Seçer, "Neden biliyor musunuz? Kadınlarımız evin direğidir. Ülkenin de direği kadınlarımızdır. Ulusal kurtuluş savaşında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ulusal kurtuluş mücadelesini sürdürürken ona el veren, destek veren kadınlarımızdı. Kadınlarımız düşmanla göğüs göğüse mücadele etti. Şimdi de bakıyorum tarlada, ahırda çalışan kadınlarımız. Onun için onların emeklerine sağlık, yüreklerine sağlık" dedi.

Bu yıl 35'i kadın toplam 50 yetiştiricinin her birine 100 kaz vereceklerini belirten Başkan Seçer, "Ayrıca belediyemizin de içinde olduğu 1000'er adetlik üretim yapacağız, bu kadınlarımızın yanında. Her yetiştiricimize de yem desteği vereceğiz, 600 kilogram.

Bu üretimler kadınlarımıza muazzam destek sağlıyor. Onlar da kendilerini iyi hissediyor. Diyor ki 'Bak ben de çalışıyorum, ben de kazanıyorum. Kocamın eline bakmıyorum. Çocuğuma harçlık verirken kendi kazancımdan olduğu için daha çok hoşuma gidiyor.' Ben kadın üreticilerle konuştum. Bana böyle söylediler. 'Kendim çalıştığım zaman, kocamdan aldığım harçlıktan benim için daha değerli. Hele hele bunu çocuğa harçlık olarak verdiğim zaman değme keyfime' diyorlar. Bana kadınlarımız söylüyor. Doğru mu söylüyorlar? Doğru söylüyorlar tabii. Söylediğim gibi bu üretimi geçen yıl da yapmıştık, inşallah gelecek sene de bunu devam ettireceğiz" diye konuştu.

Makine-ekipman desteklerini anlatan Başkan Seçer, "Erdemli'ye 1 adet taş kırma makinesi hayırlı olsun. Toroslara, Ayvagediği Sulama Kooperatifi'ne ceviz soyma makinesi. Akdeniz Ziraat Odası'na 1 adet dal budak kıyma makinesi. Sizlere de hayırlı uğurlu olsun. Şimdi asıl önemli olan bacılarım için hamur yoğurma makinesi.

Bu törende 7 adet Toroslar'a, 6 adet Akdeniz'e, 2 adet de Erdemli'ye gönderiyoruz. Toplam 80 adet dağıtacağız burada. Şöyle yapıyoruz. Hiç seçim yok. Kim müracaat ediyorsa, hangi köy müracaat ediyorsa; tabii bu imece usulü kullanılacak, herkes kullanacak bunu. Muhtara teslim ediyoruz. Bacılarıma da hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in ziraat mühendisi olmasından kaynaklı çiftçinin sorunlarını daha iyi anladığını belirterek, "Sayın Başkanımız sizlerin heyecanını, isteğini, ihtiyaçlarınızı gerçekten çok iyi tespit ediyor. Belki sizler dile getirmeden o neye ihtiyacınız olduğunu hissediyor, ona göre planlıyor. Nerden biliyoruz? Biz sık sık Sayın Başkanımla bir arada oluyoruz. Bunları da hep kendisi bize anlatıyor.

Hakikaten çok şanslısınız. Kırsal, gerçekten bizler için çok önemli. Geçen sene burada yine bir dağıtım törenine gelmiştik. Şimdi yine bir törene geldik. Ben yıllardır hakikaten böyle bir şey görmedim. Belediyeler olarak görmedim. Gerçekten Sayın Başkanım size teşekkür ediyoruz. Çitçilerimiz alın teriyle, analarının ak sütü gibi helal bu desteklerle, yardımlarla bizlere üretecekler. Para kazanacaklar. Köylerini geliştirecekler" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Festival coşkusu tavan yaptı

_assets/fotograflar

İstiklal Caddesi'nde büyük değişim

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, çalışmaları inceledi

_assets/fotograflar

Ahmet Yılmaz, "Teknozone Ozon Jeneratörleri ile güç birliği yaptık"

_assets/fotograflar

MESKİ'den entegre kalite yönetim sistemi eğitimi

_assets/fotograflar

Klaipeda ile yeşil bir gelecek

_assets/fotograflar

Yenişehir Belediyesi model oldu

_assets/fotograflar

Gültak'a proje ödülü

_assets/fotograflar

'Evden Okula Güvenle Pedalla'

_assets/fotograflar

'Doğanın içinde tarihe koşacağız'

close Üreticiye çok yönlü destek
Üreticiye çok yönlü destek
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: