rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

27 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 1.221 (1.116)

Toplam Ziyaret: 25.207.969 (23.150.165)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Ağustos 2022
Sayı : 954
Bu kayıt toplam
358 kez okundu.
fb sharer

TURGUT REİS KÜLTÜR VE SANAT EVİ AÇILDI

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Roman vatandaşları da unutmadı; Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün Turgut Reis Mahallesi'ne kazandırdığı Kültür ve Sanat Evi törenle hizmete açıldı. Merkezin açılışı ile Akdeniz'de kadınlar ve gençlere hizmet veren mahalle evlerinin sayısı 11'e çıktı.

Turgut Reis Kültür ve Sanat Evi açıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Turgut Reis Mahallesi'nde yaşayan kadınların çok büyük bir ilgi gösterdiği açılış törenine; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, Roman dernekleri temsilcileri, muhtarlar ve ağırlığını kadınların oluşturduğu mahalle sakinleri katıldı.

Merkezin açılışında konuşan Başkan Gültak, kadınların rahatlıkla gelip dilediği kurs veya eğitimi alabileceği, spor yapabileceği, kursiyer annelerin çocuklarına kreş hizmeti de verecek merkezin açılışından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

"Halkınıza değer verirseniz büyük bir ülke olursunuz"

Sözlerini; "Turgut Reis mahallemizde ilk kez böylesi bir kültür ve sanat evi hizmete açılıyor. Bugüne kadar hiç kimse bu bölgede bir mahalle evi açmayı düşünmemiş" şeklinde sürdüren Başkan Gültak, "Halkınıza, milletinize değer verirseniz büyük bir ülke olursunuz. Biz ilkleri yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm projesinin hızla sürdüğü Barış Mahallemizde de çok daha büyük kültür ve sanat evi yapılacak.

Binalarımız da hızla yükseliyor. Seneye de inşallah teslim alacağız. İçinde 800 metrekare büyüklüğe sahip bir kültür evimiz olacak, burada ayrıca kreş ve cami de yer alacak. Barış Mahallemizi çok modern bir yapıya kavuşturuyoruz. Şehrimizi yapılandırıyor, yeniden yaşanabilecek hale getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümün önemine de vurgu yapan Başkan Mustafa Gültak, 2024 yılı yerel seçimlerinde yeniden seçilip göreve gelmesi halinde, Mersin kent merkezinde yer alan Bahçe ve Turgut Reis mahallelerinde de yerinde kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi.

"Mutlu kadın, mutlu aile, mutlu toplum"

"Benim felsefem şu; mutla kadın, mutlu aile, mutlu toplum, mutlu ve kuvvetli devlettir. Ben kadınlara güveniyorum. Onlar seçim zamanı geldiğinde kendilerine, eşlerine ve çocuklarına farklı imkân ve fırsatların tanınabileceğini gördüler artık. Bu fırsatı kaçıracaklarını da düşünmüyorum. Bunların hiç biri bugüne kadar yapılmamış. Havuzumuz açıldı, çocuklarımız cıvıl cıvıl yüzüyor. Yılmaz Güney Gençlik Merkezi içinde de bir havuz açıyoruz. Dezavantajlı ailelerimizin çocuklarını Silifke kampına götürüyoruz. Hayatında denize gitmemiş ailelerimizi kampa taşıyoruz" dedi.

Yeni hedef bin öğrenci kapasitesi

Eğitime büyük önem verdiklerinin de altını çizen Başkan Gültak, geçen yıl girdiği YKS sınavında iyi bir sıralama ve başarı elde ederek Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan İclal Kurt ve bu yılki YKS'de sayısalda çektiği 543 puanla Türkiye 496'ncısı ve Akdeniz birincisi olan Deniz Barçatay'ın örneğini verdi.

Başkan Gültak, "Bu sene 10'un üzerinde öğrencimiz de girdikleri YKS sınavında Türkiye'de ilk 10 binin içine girme başarısı elde etti. Gökdelen'in 29'uncu katında, etüt merkezimize 400 öğrencimiz katıldı. Bu sene Eylül ayından sonra en az bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Hatay, Gaziantep veya Mut'a düzenlenen tarih, doğa ve kültür gezilerini hatırlatan Başkan Gültak, bu etkinliklere katılmaları için mahalleli kadınlara çağrıda da bulundu.

Akdeniz'de Kültür ve Sanat Evi sayısı 11'e yükseldi

Başkan Mustafa Gültak'ın konuşmasının ardından merkezin açılış kurdelesi kesildi. Merkezde çeşitli kurs alan ve duygularını paylaşan Turgut Reis Mahallesi sakini kadınlar, kendilerine ilk kez bu imkânı sağlayan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Turgut Reis Mahallesi'nde açılan kültür ve sanat evi ile birlikte Akdeniz ilçe genelinde hizmet veren merkezlerin sayısı 11'e yükseldi. Bu merkezlere devam eden kadınlar; takı tasarım, el sanatları, hazır giyim, kuaförlük, müzik ve spor gibi alanlarda kurslar görerek kendilerini geliştirme fırsatı buluyor, istihdam şansları artıyor.

Kursiyer annelerin küçük çocukları da kreş sınıflarında hem eğleniyor, hem öğreniyor. Kursiyer kadın ve gençler kültür, tarih ve doğa gezilerine katılma ve sosyalleşme imkânı da elde ediyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Masal gibi çocuk şenliği

_assets/fotograflar

Otel yeri sosyal tesis oluyor

_assets/fotograflar

MESKİ'den sayaç uyarısı

_assets/fotograflar

MTOSB, IDEF'23'e güçlü hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Toroslar'da hiçbir atık boşa gitmiyor

_assets/fotograflar

Birlik üyeleri Mersin'i tanıdı

_assets/fotograflar

Teknolojik tesis hayata geçirildi

_assets/fotograflar

Adres Çağdaşkent oldu

_assets/fotograflar

Yenişehir'de yeşil alan artıyor

_assets/fotograflar

Emekler, ekonomik değere dönüşüyor

close Turgut Reis Kültür ve Sanat Evi açıldı
Turgut Reis Kültür ve Sanat Evi açıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: