rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

27 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 1.313 (1.208)

Toplam Ziyaret: 25.208.061 (23.150.257)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
28 Ağustos 2022
Sayı : 957
Bu kayıt toplam
363 kez okundu.
fb sharer

ATGİRMEZ ATÖLYESİNDE YOK YOK

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde, Tarsus'un Günyurdu Mahallesi'nde hizmet veren Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde birbirinden güzel çalışmalar yapılırken, hem anneler hem de çocuklar bilgi ve eğlence dolu dersler alıyor. Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi'ne gelen kadınlar, çocukları farklı atölyelerde eğitim alırken, kendileri de el becerilerini geliştirecek atölyelere katılıyor. Atgirmez'deki atölyeden toplam 350 çocuk faydalanıyor.

Atgirmez atölyesinde yok yok
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde çocukların bilişsel, sosyal, duygusal, öz bakım, dil ve psikomotor becerilerini geliştirmek ve desteklemek amacıyla çalışmalar yapılıyor. Güne sabah sporu veya devinimsel dans ile başlayan çocuklar, o günkü duygu durumları hakkında da öğretmenleri ile Çember Saati etkinliğinde sohbet ediyor. Dil etkinlikleri kapsamında bilmece, tekerleme, bulmaca, şiir ve parmak oyunları gibi etkinliklerle çocukların dil gelişimleri desteklenirken, Masal Atölyesi ile de hikaye anlatma, pandomim ve drama çalışmaları etkinlikleri hayata geçiriliyor.

Sanat Atölyesi eğitimlerinde; tuz seramiği, seramik hamuru ve oyun hamuru gibi malzemelerle çocukların ince motor becerileri destekleniyor ve bu atölye sayesinde çocuklar, kendi hayal güçleri ile özgün ürünler ortaya çıkarıyor. Sanat etkinlikleri kapsamında resim yapan minikler, parmak boyası, kuru boya ve pastel boya malzemelerini kullanarak serbest resim çalışmaları ortaya koyuyor. Kağıt işleri de yapan minikler; origamiden, yelpaze ve kukla yapmaya kadar birçok şey öğreniyor.

Atölyede miniklere verilen serbest zaman etkinliği ile masalarda bulunan birbirinden farklı etkinlikleri seçme imkanı olan çocuklar, o gün hangi etkinliği yapmaya ilgi duyuyorlarsa, o etkinliği seçerek serbest zaman kapsamında eğlenceli vakit geçiriyor. Orf ve ritim çalışması kapsamında beden hareketlerini ritim aletleri ile destekleyen minikler, bazen müzik eşliğinde bazen de müzik olmadan ritim becerilerini geliştiriyor. Çocuklar ayrıca haftada 1 saat okuma saatine katılarak, kitap okuyorlar.

Değer Eğitimi'nde ise miniklere sorumluluk, iş birliği, saygı, sevgi, arkadaşlık gibi kavramlar öğretiliyor. Matematik Atölyesi'nde de çoğunlukla geri dönüşüm malzemelerinden faydalanılıyor. Matematiği eğlenceli hale getirerek anlatan öğretmenler sayesinde, çocuklar matematik ve geometriye ait kavramları kolaylıkla öğrenebiliyor. Fen ve Doğa Atölyesi sayesinde de deneylerle gözlem yapan minikler ayrıca; Akıl Oyunları, Yaşam Atölyesi, Geleneksel Etkinlikler ve Müzik Etkinlikleri gibi birbirinden güzel atölyelerle yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyorlar.

Çocukları ile birlikte pek çok farklı atölyeye katılma imkânı bulan kadınlar, kayıt zorunluluğu olmadan atölyelere katılım sağlayabiliyor. Atölye'de kadınlar için haftanın belirli günlerinde el sanatları ve geri dönüşüm malzemelerinden tasarım atölye dersleri veriliyor. Makromeden anahtarlık ve keçelerden çanta ile cüzdan yapan kadınlar, yakında başlayacak olan biçki ve dikiş atölyesine de katılım sağlayacaklar.

Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde kadınlar, bugüne kadar pek çok etkinliğe katılma fırsatı buldu. Tarihi ve turistik yerlere yapılan gezilere katılan kadınlar, özel günlerde yapılan etkinliklerde yer aldı, tekne gezilerine katıldı, tiyatrolara ve pikniklere gittiler.

Aile eğitim seminerlerinin de yapıldığı atölyede, Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ise kadınlar tüm köyde temizlik yapmışlardı. Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi'nde ise daha önce toplam 50 kadın, Tarsus Halk Eğitim Merkezi ile yapılan işbirliği kapsamında okuma yazma kursu almıştı.

Kadın ve Çocuk Atölyesi birim sorumlusu ve öğretmeni Ela Canbolat, "Burada kadın ve çocuklara atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu köyde, bu mevkide şu anda herhangi bir eğitim merkezi yok.

Yani bir okul öncesi eğitim merkezi, ilkokul, ortaokul hiçbir eğitim yuvası olmadığı için, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı öncülüğünde burada bir eğitim kurumu açıldı. Okul öncesi çağdan, ortaokula kadar olan kız ve erkek çocuklarımıza burada çeşitli eğitimler verilmektedir" dedi.

Kadınlara ilk yılda verilen okuma yazma kursundan söz eden Canbolat, farklı geziler de düzenlediklerini anlattı. Canbolat, "Çocuklarımız burada eğitim almadan önceki halleri ile inanılmaz derecede bir ilerleme kaydetti.

Kadınlar sosyal hayata daha fazla yöneldiler. Çünkü normalde evlerinden, eşlerinden izinsiz çıkamayan ve erkeklerle kadınların yan yana gelebileceği hiçbir ortama girmeyen kadınlarımız, bu atölyedeki eğitimler sayesinde ve dışarıda yapılan etkinlikler ile geziler sayesinde artık daha çok sosyal ortama girebiliyorlar.

Bunun yanı sıra kendi ekonomilerine katkıda bulunabilecek çalışmalar gerçekleştirmekteler. Kadınlardaki katılım, tamamen gönüllülük esasına bağlı. Belli bir zorunluluk koymadık ki, her kadın müsait olduğu zaman bu etkinliklerden faydalanabilsin" diye konuştu.



Son Haberler:
_assets/fotograflar

Masal gibi çocuk şenliği

_assets/fotograflar

Otel yeri sosyal tesis oluyor

_assets/fotograflar

MESKİ'den sayaç uyarısı

_assets/fotograflar

MTOSB, IDEF'23'e güçlü hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Toroslar'da hiçbir atık boşa gitmiyor

_assets/fotograflar

Birlik üyeleri Mersin'i tanıdı

_assets/fotograflar

Teknolojik tesis hayata geçirildi

_assets/fotograflar

Adres Çağdaşkent oldu

_assets/fotograflar

Yenişehir'de yeşil alan artıyor

_assets/fotograflar

Emekler, ekonomik değere dönüşüyor

close Atgirmez atölyesinde yok yok
Atgirmez atölyesinde yok yok
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: