rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

27 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 1.877 (1.668)

Toplam Ziyaret: 25.208.625 (23.150.717)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
04 Eylül 2022
Sayı : 958
Bu kayıt toplam
340 kez okundu.
fb sharer

KIZILTAN, KURUMSALLAŞMA TECRÜBELERİNİ ANLATTI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) tarafından gerçekleştirilen 'MESİAD Üyeleri Kurumsallaşarak Dünyaya Açılıyor' Projesi'nin Final Raporunun Sunum Toplantısı'na katıldı.

Kızıltan, kurumsallaşma tecrübelerini anlattı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) destekli proje kapsamında MESİAD Üyesi 10 firmanın check-up'ı yapılarak kurumsallaşmaları adına eksikler, neler yapılması gerektiğine dair raporlar oluşturuldu. Raporların akademisyenlerce açıklandığı toplantı sonunda projeye katılan 10 firmaya katılım belgesi verildi.

Toplantının açılışında konuşarak bir aile şirketi olarak kurumsallaşma konusundaki tecrübelerini aktaran MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, katılımcılara, "Kurumsallaşalım derken hantallaşmamak, doğru adımlar atabilmek önemli" dedi.

Özellikle üç konuya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kızıltan, bu konuları, ikinci ya da üçüncü kuşak yönetimi devralırken en büyük kardeş yerine liyakat sahibi kardeşe verilmesi, iyi eğitimlerden geçen genç nesle daha fazla güvenip onlardan en iyi şekilde yararlanmanın yöntemlerinin tespit edilebilmesi ve ikinci ya da üçüncü kuşağın okulu bitirmesi sonrası farklı tecrübeler edinebilmeleri adına mutlaka farklı bir kurumda görev alması gerekliliği olarak sıraladı.

Çocuklar okul bittiğinde aile şirketinde çalışmaya başlarsa tecrübeleri bulunmaması nedeniyle oluşan kara düzenin bir parçasına dönüştüğüne değinen Kızıltan, farklı iş kültürlerinden tecrübe edilmesinin önemini vurguladı. Kızıltan bu iyi eğitimli kuşaktan daha fazla nasıl yararlanabileceklerine dair ilk kuşağa da eğitim verilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

MESİAD Başkanı Engin ise 4-5 ay önce başladıkları projenin başarıyla tamamlandığını dile getirerek, bundan sonrasında 'İstihdam Fabrikası' isimli projelerini hayata geçireceklerini bildirdi.

Toplantıda hazırlanan ortak rapordan başlıklar okuyan akademisyenler ise aile şirketlerinin kurumsallaşmasının aile reisinin kurumsal düşünmesiyle başlayabileceğini söyledi.

Kurumsallaşmanın kontrol kaybı olarak düşünülmemesi gerektiği, aksine daha iyi yönetim, kontrol artışı olarak algılanması gerektiği vurgulanan toplantıda, "Kurumsallaşma bugünü değil yarını kurtarmak, sistem oluşturmak demektir" ifadeleri kullandı.

Ayrıca aile şirketlerinin mutlaka bir aile anayasası oluşturmasının önemine de işaret edilen toplantıda her ailenin farklı yapıda olduğu hatırlatılıp, ailenin yapısına uygun hazırlanan ve tüm aile fertlerinin onayladığı bir anayasanın kalıcı olacağı dile getirildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Masal gibi çocuk şenliği

_assets/fotograflar

Otel yeri sosyal tesis oluyor

_assets/fotograflar

MESKİ'den sayaç uyarısı

_assets/fotograflar

MTOSB, IDEF'23'e güçlü hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Toroslar'da hiçbir atık boşa gitmiyor

_assets/fotograflar

Birlik üyeleri Mersin'i tanıdı

_assets/fotograflar

Teknolojik tesis hayata geçirildi

_assets/fotograflar

Adres Çağdaşkent oldu

_assets/fotograflar

Yenişehir'de yeşil alan artıyor

_assets/fotograflar

Emekler, ekonomik değere dönüşüyor

close Kızıltan, kurumsallaşma tecrübelerini anlattı
Kızıltan, kurumsallaşma tecrübelerini anlattı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: