rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

27 Kasım 2022

Bugün Günlük Ziyaret: 1.337 (1.231)

Toplam Ziyaret: 25.208.085 (23.150.280)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Eylül 2022
Sayı : 960
Bu kayıt toplam
326 kez okundu.
fb sharer

ŞEVKETİ BOSTAN TOPRAKLA BULUŞTU

Ekonomik değeri çok yüksek olan Stevia (Şeker otu) ve Moringa Çayı bitkisi üretiminde ciddi verim elde eden Akdeniz Belediyesi; yine Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifi işbirliğinde, bu kez Melemez Mahallesi'nde 2 dekarlık alana, sağlığa birçok faydası ile bilinen şevketi bostan otu tohumları ekti.

Şevketi Bostan toprakla buluştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kooperatifçiliğe destek veren, meslek kursları ile kadınları ekonomiye ve üretime katan Akdeniz Belediyesi, tarımsal üretime de katkı sağlamaya devam ediyor.

Akdam Mahallesi'nde, 3 ay önce toprakla buluşturulan Stevia (Şeker otu) bitkisi ile Moringa Çayı bitkisinin verimli geçen ilk hasadının ardından bu kez Bağcılar İhsaniye (Melemez) Mahallesinde, bölgede yaşayan üreticilere ait toplam 2 dekarlık alana şevketi bostan tohumları ekildi.

Şevketi Bostanla Şifanız Bol Olsun Projesi…

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca finanse edilen; Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim Kooperatifi işbirliğinde gerçekleşen; "Şevketi Bostanla Şifanız Bol Olsun Projesi" kapsamında düzenlenen etkinlikte; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, kooperatif üyesi kadınlarla birlikte şevketi bostan tohumlarını toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, AK Parti İlçe Başkanı Emin Genç, Akdeniz Renkli Eller Kadın Üretim Kooperatifi Başkanı ve İhsaniye Mahalle Muhtarı Zehra Yılmaz, Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile çok sayıda kadın katıldı.

"Türkiye'nin dikkatini Akdeniz'e çekiyoruz"

Tohumların toprakla buluşması öncesi bir değerlendirme yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Türkiye'nin tek Giritli Köyü olan Melemez'de, 2 dekarlık alanda ekim yapılacağını belirtti. Akdenizli kadınlar tarafından, bu bitkinin üretiminin Mersin'de ilk kez yapılacağının da altını çizen Başkan Gültak;

"Toplam 17 bin 650 TL olan bütçenin yüzde 74'ü Tarım ve Orman Bakanlığı; yüzde 26'sı belediyemizin katkısıyla gerçekleşiyor. Proje, kooperatif üyesi 2 kadın üretici tarafından 2 dekarlık bir alanda uygulanacak, toplamda ise 22 kadın elde edilecek üretim ve kazançtan faydalanacak.

Akdeniz ilçemizdeki tarım alanlarını değerlendiriyor; kadınları üretime katarak katkı sağlıyoruz. Diğer yandan ekonomik değeri yüksek olan bu tür bitkileri üreterek Türkiye'nin dikkatini Akdeniz'e çekiyoruz" dedi.

"Mutfakta lezzetli bir gıda, böbrek hastalarına şifa"

"Şevketi bostan; mutfakta lezzetli bir gıda, böbrek hastalarına şifa, tıbbi araştırmalarda ilaç olarak kullanılıyor" diyen Başkan Gültak, tohum tedariki, damla sulama sistemi, gübre alımı ve toprak hazırlığının yapılması için akaryakıt ihtiyacının belediye tarafından karşılandığını belirtti. Üretim öncesi verilen eğitim çalışmalarına da katkı sunduklarını ifade eden Başkan Gültak şöyle konuştu;

"Bugün burada şevketi bostan tohumlarımızı ekeceğiz. İnşallah kısa bir süre sonra da tıpkı moringa ve stevia bitkilerinde olduğu gibi hasadını yapacağız. Hem kadınların istihdamı sağlanacak, ayrıca bu yeni ürünü tüm Türkiye'ye onlar aracılığıyla satmış olacağız. Göreve geldiğim günden beri kadın kooperatiflerine, kadın işletmeleri ve kadınların yaptığı işlere önem veriyorum. Bakanlıklarımızdan da hibe alarak kadınları ve kooperatiflerimizi güçlendiriyoruz. Kadınlar bu işin içinde olduktan sonra bu projemiz daha da bereketlenecek.

Kadınlara ekonomik değeri yüksek bir ürün daha kazandıracağız. 'Mutlu kadın, mutlu aile, mutlu toplum' diyoruz. Geçmişte kaderine terk edilen kadınlar ve gençlerimiz, projelerimizle artık çığır açıyor. Akdeniz'in ekonomisi ve gelişmişlik katsayısının da artmasını sağlıyoruz.

Başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere, il ve ilçe müdürlerimize, bürokratlarımıza, Akdeniz Renkli Eller Kooperatifi ve kadınlara teşekkür ediyorum. Arazilerimizin tarıma kazandırılmasının yanı sıra, Akdenizli kadınların üretime katılarak gelirlerinin arttırılması amaçlı projelere desteğimiz artarak devam edecek."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Masal gibi çocuk şenliği

_assets/fotograflar

Otel yeri sosyal tesis oluyor

_assets/fotograflar

MESKİ'den sayaç uyarısı

_assets/fotograflar

MTOSB, IDEF'23'e güçlü hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Toroslar'da hiçbir atık boşa gitmiyor

_assets/fotograflar

Birlik üyeleri Mersin'i tanıdı

_assets/fotograflar

Teknolojik tesis hayata geçirildi

_assets/fotograflar

Adres Çağdaşkent oldu

_assets/fotograflar

Yenişehir'de yeşil alan artıyor

_assets/fotograflar

Emekler, ekonomik değere dönüşüyor

close Şevketi Bostan toprakla buluştu
Şevketi Bostan toprakla buluştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: