rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

30 Mart 2023

Bugün Günlük Ziyaret: 7.335 (7.103)

Toplam Ziyaret: 26.024.867 (23.930.502)

Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Kasım 2022
Sayı : 970
Bu kayıt toplam
491 kez okundu.
fb sharer

KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, Ulu Cami önünde başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda biten yürüyüşe Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ile milletvekilleri, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kadına şiddete sıfır tolerans
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Cumhuriyet Meydanı'nda konuşan Vali Pehlivan, aile içi ve kadına yönelik şiddetin asla kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Şiddete millet olarak, toplum olarak her platformda karşı bir duruş sergilemek her şeyden önce insani ve vicdani bir sorumluluğumuzdur.

2019 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir araya gelmek suretiyle yapmış olduğu bir protokol var.

Burada da amaç kurumlar arasında iş birliğini ve koordinasyonu sıkı bir şekilde sağlamak suretiyle kadına yönelik şiddetle aile içi şiddetle mücadele etmektir. Nitekim bu kapsamda da 30'a yakın strateji başlığı 230 civarında da alt başlıkta kalem kalem hangi aşamada ne tür çalışmalar yapılacak bunların planlaması da ortaya konulmuş durumdadır.

Mersin ilimizde, bütün kamu kurum ve kuruluşlarında bu eğitim faaliyetleri verildi. Ayrıca bu konuda erkeklere yönelik de eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Ülke genelinde hedef 5 milyon kişiye ulaşmaktı. Bu kapsamda da ilimize verilen hedef 110 bin olmakla birlikte bugün itibariyle yaklaşık 170 bin vatandaşımıza ulaşıldı, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirildi.

Tabii bir yandan sosyal hizmet merkezlerimizde kadın irtibat noktalarımız var. 9 sosyal hizmet merkezimizde, kadın irtibat noktalarımız var. Bu noktalarımızda 7/24 kadınlarımızın hizmetindedir. Ayrıca Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerimiz (ŞÖNİM) var. Bunun biri il merkezinde, biri Silifke ilçemizde olmak üzere iki Şönim'imiz var ki Türkiye'de bir ilde, iki Şönim olan tek il, Mersin ilimizdir. Bu merkezimizde gene aktif bir şekilde görev yapıyor.

Çağın teknolojik imkanlarını kullanmak adına, İçişleri Bakanlığımızın geliştirmiş olduğu Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) var. KADES artık milyonlarca vatandaşımıza, kadınlarımıza ulaşmış durumda. Vatandaşlarımız bu programı çok kolaylıkla da cep telefonuna indirilebilir. Bu programı tanıtmak ve telefonlarında bulundurmalarını sağlamak yönünde de gene kampanyalar düzenliyoruz.

Özellikle İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız çeşitli etkinlikler vesilesiyle stantlar kuruyor kurumlara ziyaretlerde bulunuyor. Vatandaşlarımız ile bir araya gelmek suretiyle bu bilgilendirmeyi yapıyor. Her geçen gün çok daha fazla vatandaşımıza ulaşıyoruz. Gerçekten önemli bir uygulama.

Bu tür hadiseler meydana geldiğinde anında güvenlik kuvvetlerine ulaşmayı sağlıyor. Ayrıca gene Emniyet Müdürlüklerimiz bünyesinde Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Büroları kuruldu. Mersin ilimizde de 13 ilçemizin tamamında bu merkezlerimiz var.

Bu merkezlerimize herhangi bir ihbar, duyum geldiğinde kolluk kuvvetleri behemahal olay yerine intikal ediyor ve gerekli vazifelerini yerine getiriyorlar.

İlimiz genelinde 4 ayrı kadın konuk evimiz var. Konuk evlerinde de gene mağdur olan kadınlarımızı barındırma imkanımız var. Elbette ki bunlar devletimizin ilgili kurum kuruluşları, bakanlıklarımızın destekleriyle hayata geçirdiği uygulamalar.

Bunun ötesinde bizim arzumuz, isteğimiz, çağrımız sevgi, şefkat medeniyeti olan, dünyada bu yönüyle iz bırakmış olan bir milletin mensupları olarak kadına yönelik şiddete sıfır toleransla yaklaşmak."Son Haberler:
_assets/fotograflar

"Mersin, Kalkınmanın ve refahın başkenti olacak"

_assets/fotograflar

Sorunlara ortak çözüm aranıyor

_assets/fotograflar

Gültak, "Önyargılar kırıldı, talepler arttı"

_assets/fotograflar

'Bebek95' projesi Mersin'de...

_assets/fotograflar

Toroslar'ın Ramazan etkinlikleri başladı

_assets/fotograflar

Tarhan, limon üreticisinin sesi oldu

_assets/fotograflar

Akdeniz'de 'Teraryum' atölyesi

_assets/fotograflar

İkinci BETEM Eylül'de hizmette

_assets/fotograflar

Yeni Müdür Singh'den Kızıltan'a ziyaret

_assets/fotograflar

50 bin fidan toprakla buluştu

close Kadına şiddete sıfır tolerans
Kadına şiddete sıfır tolerans
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: